Człowieku, nie irytuj się

Wyszedł kolejny numer miesięcznika „Moda na zdrowie” rozdawanego klientom aptek bezpłatnie. I tym razem znalazłem w nim coś ciekawego. A mianowicie artykuł Anny Czarnewicz-Kamińskiej – „Wzmocnij się po zimie”. Zastosowałem się do rady autorki i przyrządziłem sok  selerowo-jabłkowy z…awokado. Po wypiciu poczułem się błogo, a Basia pytała mnie czemu jestem taki dziwnie spokojny. Takie właśnie rezultaty zapowiadała autorka tekstu. Przytaczam jego istotny fragment oraz przepis.
Ludzie – uspokójcie się!

„Żywieniowcy są zdania, że zjadanie dwóch jabłek dziennie pozwala zachować dobre zdrowie. Dodane do naszego soku staną się doskonałym źródłem węglowodanów prostych, które błyskawicznie przenikają do krwi i dają zastrzyk energii zmęczonemu organizmowi. Występuje w nich unikalna kombinacja dwóch bardzo ważnych witamin C i P oraz magnezu. Ten specyficzny kompleks działa uszczelniająco i uelastyczniająco na naczynia krwionośne. To właśnie on bezpośrednio zapobiega miażdżycy. Spośród składników mineralnych występujących w jabłkach na uwagę zasługują żelazo i potas. Dzięki nim owoce mają właściwości alkalizujące i działają odkwaszająco na organizm. Dodatkowo, zawarte w nich pektyny, czyli rozpuszczalne frakcje włókna pokarmowego, mają zdolność wiązania wody i tworzenia żeli. Pęczniejąc w żołądku, maskują uczucie głodu, regulują pracę przewodu pokarmowego, pobudzają trawienie oraz zapobiegają występowaniu obstrukcji. Dodając sok z selera, wzbogacamy napój w wiele witamin i składników odżywczych. Obecny w tym warzywie beta-karoten niszczy wolne rodniki tlenowe, które wywołują proces starzenia się skóry. Znajdziemy w nim też witaminę U, przyspieszającą gojenie się ran, skaleczeń i otarć na skórze. W białym miąższu występują również witaminy z grupy B, które są sprzymierzeńcem układu nerwowego. Zawarte w selerze substancje działają moczopędnie i oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Gęsty sok z selera, jabłek i awokado, z dodatkiem miodu, cytryny i jogurtu, to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu. Ten napój może być cennym urozmaiceniem diety dla osób w okresie rekonwalescencji oraz chorych po zabiegach operacyjnych. Uzupełni brakujące witaminy i podniesie odporność tych, którzy jesienią i zimą często zapadali na infekcje. To także doskonały specyfik dla wszystkich, którzy chcą wzmocnić swój układ nerwowy.”

Sok selerowo-jabłkowy z awokado
średnie awokado (300 – 400 g), 2 jabłka (200 g), 1 średni seler korzeniowy (200 g), kubek jogurtu naturalnego (150 g),  3 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczka miodu
Selera umyć, obrać ze skóry, pokroić na kawałki i zmiksować. Awokado obrać, wyjąć pestkę, wydrążyć łyżeczką miąższ. Natychmiast skropić go sokiem z cytryny i rozdrobnić w blenderze. Jabłka obrać ze skóry, wydrążyć gniazda nasienne i utrzeć na tarce lub zmiksować. Cytrynę umyć, sparzyć i wycisnąć sok. Wszystko to umieścić w większym naczyniu i dokładnie wymieszać za pomocą blendera. Na koniec dodać jogurt, sok z cytryny i rozpuszczony miód. Dobrze zmiksować.

I teraz można delektować się myśląc o rzeczach przyjemnych.