Zgadnij co gotujemy?(118)

Na ekranach Europy święci triumfy film „Gomorra” nakręcony na podstawie książki neapolitańskiego reportera Roberta Saviano. Przeczytałem tę książkę parę tygodni temu i do dziś nie mogę się otrząsnąć z atmosfery strachu, jaki wywołała ta lektura. Zwłaszcza, że znam opisywane okolice i nigdy się nie zastanawiałem podróżując po Kampanii nad tym kto jest właścicielem hotelu, w którym mieszkam czy trattorii, w której jem. Nie patrzyłem też podejrzliwie na chłopaków pędzących skuterami przed, za i obok mojego auta. A teraz… Bać się nie będę, bo turyści i dla camorry są dojną (a więc świętą) krową. Ale czy serek z firmy Parmalat będzie mi smakował tak samo? Sądzę, że i Was zainteresuje ten temat, zwłaszcza, że jest on związany i z naszą tematyką kulinarną. Dziś więc nagrodą w quizie będzie książka Roberto Saviano „Gomorra”. Trzeba tylko odpowiedzieć na trzy pytania:

1 – Na stokach Wezuwiusza są liczne winnice. Wina tutejsze mają status DOC Vesuvio i wielu miłośników nie tylko w Kampanii. Jaki szczep króluje w tych winnicach?

2 –  Jak nazywa się sardyński chlebek przypominający wygladem macę lub polskie podpłomyki?

3 – Na weneckiej lagunie jest wiele wysp i wysepek. Dwie z nich – Murano i Burano – słyną nie tylko z doskonałej kuchni ale także z charakterystycznych wyrobów tamtejszych rzemieślników-artystów. O jakie wyroby chodzi?

Kto zna odpowiedzi na wszystkie trzy pytania i chce mieć książkę Saviano niech spieszy do komputera i wysyła list na adres  internet@polityka.com.pl  Jak wiadomo kto pierwszy ten lepszy!