Zgadnij co gotujemy?(115)

Sto piętnasty raz bawimy się w quiz. To znaczy, że styczeń 2009 roku jest trzydziestym miesiącem naszego  blogowego życia. Dużo to czy mało? Ale odpowiedzi na takie filozoficzne w gruncie pytania powinno się stawiać na koniec a nie na początku roku. Dlatego też zamiast poświęcania się tego typu rozważaniom zachęcam do sięgnięcia po źródła i do własnej wiedzy, by wygrać kolejną książkę. Tym razem jest to niezwykle ciekawa praca Russa Parsonsa zatytułowana „Frytka doskonała i inne sekrety kuchni” opublikowana przez oficynę Twój Styl, która wydała wiele świetnych książek kulinarnych.

Książka Parsonsa zaś łączy w sobie wielki ładunek wiedzy o żywności oraz naukowe wyjaśnienie różnych procesów gotowania z dziesiątkami wspaniałych a nieznanych powszechnie przepisów.

A w dodatku jest to książka którą świetnie się czyta, czyli i dla teoretyków i dla praktyków.

No to do dzieła:

1. Co to są lakrymatory i gdzie z nimi styka się kucharz?
2. Który proces jest najszybszy: gotowanie, pieczenie czy smażenie czyli co szybciej  przenosi ciepło – woda, powietrze czy olej?
3. Świetnym emulgatorem jest żółtko jajka ale co to takiego emulgator i jakie ma on zadanie?

Na dziesiątki takich i jeszcze ciekawszych pytań znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszej nagrodzie. Przysyłajcie więc prawidłowe rozwiązania na adres: internet@polityka.com.pl   a ja czekam z książką i stoperem w ręku.