Pieczeń w chlebie
Bochenek chleba (najlepszy będzie baltonowski lub inny chleb w formie podłużnego bochenka lub z formy), 40 dag mielonego mieszanego mięsa wieprzowo – wołowego, ogórek konserwowy, 0, 75 szklanki pokrojonego w centymetrową kostkę ostrego żółtego sera, mała wieprzowa polędwiczka, 3 cienkie plasterki słoniny, mały ząbek czosnku, łyżeczka majeranku, sól, pieprz 3 jaja, nieduża cebula, nieduża czerwona papryka.
1. Chleb przekroić poziomo, jak biszkopt na tort, wydrążyć miąższ. Połowę zachować: posiekać lub porozrywać.
2. Pokroić w kostkę paprykę oraz ogórek. Cebulę posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę.
3. Wymieszać mielone mięso z jajkami, serem, pokrojonym ogórkiem i papryką, dodać cebulę i czosnek, dodać rozdrobniony miąższ chleba, sól i pieprz oraz majeranek, starannie wymieszać masę.
4. Polędwiczkę lekko posolić, zawinąć w słoninę.
5. Dolną część bochenka chleba napełnić częścią masy mięsnej, ułożyć na niej polędwiczkę w słoninie, przykryć pozostałą masą mięsną a następnie ściętym wierzchem chleba. Owinąć bochenek ściśle folią aluminiową.
5. Nagrzać piekarnik do temperatury 180st C i piec chleb około 60 minut.
Ta forma podawania mięsa jest tyleż oryginalna co smakowita. Nie potrzeba żadnego innego dodatku oprócz surówki. Jeśli ktoś chce eksperymentować, warto zastosować inne, wedle gustu dodatki do mięsa, na przykład pieczarki czy cukinię.
Komentarze
Szanowni Panstwo,
nie tylko po godzinie, ale i 120 minutach pieczenia masa miesna pozostaje w srodku surowa:(
Czy moga Panstwo cos doradzic?
Z gory dziekuje
– biscuit
Widocznie temperatura nie osiągnęła 180 st C. A może zbyt mało wydrążony był chleb. Zbyt dużo zostawionego miąższu działa jak warstwa izolacyjna. Powinna być sama skórka.
Piekarnik powinien być nagrzany do właściwej temperatury przed włożeniem chleba.
Czy ta pieczeń podaje się na zimno czy na gorąco?
Zdecydowanie na gorąco. Jeśli na zimno to trzeba pieczeń wyjąć z chleba, wystudzić i pokroić w plastry jak wędlinę. Smacznego i Wesołych Świąt!
Panie Piotrze pomysł na rogaliki z kapustą i grzybami to rewelacja. Już zrobione i są pyszne. Od teraz wchodzą do naszego spisu ulubionych potraw. Dziekujemy także za wskazanie przepisu na ciasto.
Na koniec nasze życzenia:
Rzeczy przyziemne i podniebne niech właściwe się wydarzą, a nie wydarzą niepotrzebne.
Niech stali pozostaną stali,
zmienią się ci co mają zmienić.
Zadzwonią, którzy obiecali,
docenią ci co mają cenić.
Niech nic za późno się nie stanie i nie przytrafi nic zbyt wcześnie i niech się wkrótce ziści nawet to o czym człowiek marzyć nie śmie.
Irena i Piotr W.
Dziękujemy za życzenia i także życzymy wielu nowych pysznych smaków oraz roku lepszego niz bieżący i nieco gorszego niż następne.