Cukinia mi zakwitła

Parę tygodni temu dostaliśmy od przyjaciółki ( z wykształcenia biologa, z zamiłowania ogrodnika-warzywnika) sadzonkę cukinii. No i stało się nieszczęście: złamała się. Basia jako antytalent ogrodniczy zmarnuje każdy kwiatek i roślinkę. Tak było też tym razem. A tu Ania telefonuje, że zaraz do nas przyjedzie rowerem, bo ma nowe sadzonki kwiatków. Bojąc się by nie zauważyła, że prezent jest zmarnowany wetknąłem połamaną sadzonkę cukinii (już bez korzonka) do donicy. I polałem.

Wyglądała nie jak nieboszczka lecz jak całkiem żywa roślinka.

Wizyta przeszła bez zakłóceń. Potem o roślinie zapomniałem. A tu któregoś ranka patrzę: w doniczce złoci się piękny kwiat cukinii! I tak zostałem ogrodnikiem. Ciekawe co mi jeszcze wyrośnie. Chyba kaktus na dłoni. Ale o cukinii warto jeszcze poczytać.

Cukinie podobno przywiózł do Europy Kolumb. Dopiero jednak od kilkunastu lat stała się u nas tak popularna, że niezwykle chętnie jadamy ją w różnych postaciach, marynujemy, przyrządzamy z niej wiele dań, hodujemy ją też bez kłopotu w ogrodach, gdzie daje znakomite plony. Nie w pełni wykorzystywane, bo nie znane w naszej kuchni są kwiaty cukinii, z których także można przygotowywać różne pyszne dania.

Delikatny smak tego warzywa wpływa na smak całej potrawy. Kwiaty cukinii jada się nadziewane lub w formie omletu. W obu formach są równie oryginalne i doskonałe.

Kwiat cukinii przed użyciem należy ostrożnie umyć, osuszyć, usunąć listki i pręciki oraz zbyteczną część łodygi i dopiero tak przygotowane same płatki wraz z zawiązkiem cukinii użyć do potraw.

Omlet z kwiatami cukinii
(2 – 4 porcje)

4 jaja, sól, pół szklanki oliwy z oliwek, 12 – 16 kwiatów cukinii, 2 łyżki mąki

Umyte i osuszone kwiaty cukinii obtoczyć w mące. Rozgrzać połowę oliwy i usmażyć je na chrupko, po czym poprzekrawać na kilka części. Jaja lekko ubić z solą, dodać smażone kwiaty cukinii, wymieszać. Na szerokiej patelni rozgrzać pozostałą oliwę, wylać masę jajeczną i smażyć, podważając brzegi omletu, wreszcie przewrócić omlet na druga stronę i dosmażyć. Omlet podzielić na porcje i gorący podawać.

Kwiaty cukinii faszerowane
(4 – 6 porcji)

20 kwiatów cukinii, 1 szklanka mąki, ok. 1 ? szklanki wody, 25 dag mozzarelli, 1 puszeczka filetów anchois, sól, ok. ? szklanki oliwy z oliwek, pieprz

Przygotować kwiaty cukinii: umyć, usunąć listki i słupki, osuszyć. Filety anchois opłukać, wysuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, posiekać, wymieszać z rozdrobnionym serem, doprawić pieprzem. Mąkę z odrobiną soli i pieprzu wymieszać z wodą, dolewając ją powoli, aby uzyskać ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstawić na 30 minut. Rozchylać kwiaty cukinii i wkładać w nie po trochu nadzienia, maczać w cieście i smażyć na rozgrzanej oliwie na chrupko. Podawać gorące.