I fruwają, i pływają, i na talerz też trafiają

Chyba trudno znaleźć osoby, które nie lubią drobiu. I nic dziwnego, bo to mięso uniwersalne: smakowite, łatwo dostępne, zazwyczaj proste i szybkie w przygotowaniu. Kurczaki i indyki są przy tym naprawdę tanie i doskonale nadają się na dania dietetyczne, zaś nieco droższe kaczki i gęsi w różnych kulinarnych postaciach są często główną atrakcją wykwintnych posiłków. W dodatku mięso drobiu można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Dzięki temu za każdym razem smakuje inaczej, a czasem wręcz zadziwia smakiem.

Czy trzeba więcej słów, by zachęcić do częstego podawania rodzinie i gościom przysmaków z kurczaków, indyków, kaczek i gęsi? Myślę, że wystarczy podsunąć dobre, niezawodne i ciekawe przepisy. Za te, które podpowiem (i zamieszczam w naszej witrynie także w dużym wyborze), mogę ręczyć, bo wielokrotnie sam wypróbowywałem je w  kuchni i uznałam za najlepsze spośród znanych mi pomysłów na przysmaki z mięsa drobiowego.

Zamieszczone w witrynie przepisy są przeznaczone dla 4 osób, jednak takie specjały, jak kurczak po polsku czy kaczka z mięsem albo gęś nadziewana wystarczą dla 6, a nawet 8 osób.

I jeszcze jedna uwaga. Często używam w składnikach lub recepturze terminu pierś lub filet z kurczaka czy indyka Zawsze mam wtedy na myśli jedną z dwóch piersi, w które matka natura wyposażyła każdego ptaka.

A teraz dodatkowe podpowiedzi:

W jakiej temperaturze piec całe tuszki drobiowe?
Drób pieczony w całości nie tylko elegancko się prezentuje na stole, ale też wybornie smakuje. Trzeba jednak dobrze go upiec. Chudy drób, czyli indyczki i kurczaki, w całości najlepiej piec w temperaturze 200°C, a gdy się zrumienią, dopiekać w 180°C, często polewając je sosem z pieczenia. Tłusty drób, a więc kaczki i gęsi (faszerowane lub nie), wstawiamy do gorącego piekarnika (220°C), a gdy nabierze złotej barwy, zmniejszamy temperaturę do 200°C. Jeśli po 2,5 godziny pieczenia kaczka lub gęś wciąż jest twarda (widocznie kupiliśmy niezbyt młodą sztukę), wyjmijmy ją z piekarnika, podlejmy gorącą wodą i duśmy jeszcze ok. 30?40 minut.

Przygotowanie gęsi i kaczki
Mięso kaczek i gęsi jest bardziej tłuste niż mięso innych gatunków drobiu. Wiele osób uważa je za zbyt tłuste. Ale przecież można temu zaradzić. Przygotowując kaczki i gęsi, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kuchennych prawidłach.

* Oba te rodzaje drobiu mają tłuszcz zarówno pod skórą, jak i w środku tuszki. Przygotowując kaczkę lub gęś warto wyjąć cały tłuszcz z wnętrza tuszki. Amatorzy mogą spożytkować go, wytapiając smalec. Przyprawiony majerankiem, czosnkiem i jabłkiem jest prawdziwym rarytasem.

* Piekąc kaczkę czy gęś, nie trzeba używać już dodatkowego tłuszczu, wystarczy polewać je na zmianę wytapiającym się własnym i odrobiną zimnej wody. W niektórych przepisach doradza się także polewanie gęsi i kaczki pod koniec pieczenia piwem dla uzyskania chrupiącej, rumianej skórki.

* W trakcie pieczenia warto nakłuć tuszki w okolicach udek i na piersiach, aby nadmiar tłuszczu mógł się łatwiej wydostać na zewnątrz.

* Bardzo tłuste sztuki doskonale nadają się do duszenia. Pod koniec procesu można zlać tłusty sos, odstawić w chłodne miejsce, a kiedy zastygnie ? tłuszcz usunąć, a sos przyprawić (na przykład łyżeczką octu balsamicznego, suszonymi śliwkami czy sokiem pomarańczowym).

* Dodatek ziół, takich jak oregano czy majeranek, powoduje, że mięso zyskuje na smaku i staje się lżej strawne i zdrowsze. Temu celowi służy również tradycyjny w kuchni polskiej dodatek jabłek.

* Coraz częściej w hipermarketach kupujemy nie tylko kurczaki i indyki, ale także gęsi i kaczki w częściach (także świeże, nie zamrożone). Jest to bardzo wygodne, niektóre bowiem potrawy lepiej przyrządzać tylko z udek, inne tylko z piersi. Poza tym przy zakupach możemy sprawdzić, czy mięso nie zawiera zbyt wiele podskórnego tłuszczu.

Kaczka Piotra dla całej  rodziny
Kaczka mała lub duża, w zależności od liczby biesiadników, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, sos sojowy, oliwa, 2 ? 3 ugotowane suszone grzybki lub grzyby mun, 1 – 2 słodkie papryki, sól, pieprz, ostra przyprawa (chili, cayenna), szczypta orientalnego mielonego kminku, 10 łyżeczek cukru, mała garść rodzynków, tyle samo orzechów lub migdałów albo 1 łyżka wiórków kokosowych

Kaczkę sprawić, posolić i upiec w piekarniku bez tłuszczu : najpierw bez przykrycia na większym ogniu, następnie długo, pod przykryciem, na wolnym, potem znów bez przykrycia podpiec na silniejszym ogniu. Całość pieczenia powinna trwać do1,5 godz.

Upieczoną kaczkę (po wystygnięciu) wyluzować, czyli wyjąć z niej kości, a mięso pokroić w kawałki wielkości połowy pudełka zapałek. Jeśli mięso jest bardzo miękkie, samo się podzieli na drobniejsze jeszcze kawałeczki.
Na dużej patelni rozgrzać oliwę, poddusić w nim pokrojoną drobno cebulę, pokrojone ( wcześniej namoczone) grzybki, paprykę i przeciśnięty przez praskę czosnek, dodać rozdrobnione mięso, wiać sos sojowy, wsypać cukier, ostrą przyprawę, mielony kminek orientalny, rodzynki, migdały i chwilę razem poddusić.

Potrawę tę podaje się z ugotowanym na sypko ryżem albo z makaronem sojowym lub ryżowym.

Kurczak dla dziadka
1kg kurczaka,150g oleju, 10 dag listków zielonej herbaty, 150 g cukru pudru. Na zalewę: 1 l wody, 0,5 l sosu sojowego, 125 g cukru, 125 g wina przyprawowego, 10 g goździków, 15 g anyżku, 25 g cynamonu, 25 g korzenia lukrecji, 10 korzenia angeliki, 10 g kardamonu

Na rozgrzanym oleju podsmażyć liście herbaty. Dodać cukier puder i smażyć do chwili aż całość zacznie dymić. Wówczas włożyć kurczaka uprzednio ugotowanego w zalewie i dusić na małym ogniu 10 minut.