Zgadnij co gotujemy?(93)

Okolice Warszawy obrastają w smakowite miejsca. Kilka miesięcy temu otwarto w Milanówku restaurację o wdzięcznej polskiej nazwie „Willa Borówka”. Właściciel – Belg. No to oczywiście kuchnia flamandzko-walońska. (Nie kłócą się przy stole!) Sprawozdanie i recenzję z Milanówka zamieszczę po drugiej, a może i trzeciej bytności. Tymczasem do kraju Belgów nawiążę w zgadywance. A nagrodą będzie książeczka Barbary Adamczewskiej z cyklu Encyklopedia gotowania – „Potrawy z serami”. Aby otrzymać książkę opatrzoną moją dedykacją  a także autografem autorki trzeba odpowiedzieć na trzy pytania i nie zwlekając wysłać list na adres:  internet@polityka.com.pl

A oto pytania:
1. Długonogie świnie żyją w jednej części Belgii i dzięki nim świat smakoszy może jeść wspaniałe szynki. Jak nazywa się ta część Belgii a zarazem i owa szynka?
2. W okolicach Akwizgranu z mleka tamtejszych krów robi się słynny i niezwykle silnie pachnący ser – jak ów smakołyk się nazywa?
3. W Liege na Nowy Rok słodko pachnie. Co wydaje ten słodki zapach dochodzący ze wszystkich piekarni a nawet domowych kuchni?

Szybko siadajcie do komputerów. Czekam na listy i przygotowuję książkę do wysyłki. Powodzenia!