Zgadnij co gotujemy?(90)

Przygotowuję się – jak i Wy zapewne też – do letnich podróży. Czytam więc o miejscach, w których będę w lipcu, sierpniu i we wrześniu. I korzystam z okazji, by tanim kosztem przygotować też pytania kolejnego quizu. Ponieważ będzie to quiz podróżniczy to i nagroda musi być taka. Więc wyciągam z półki „Smakosza wędrownego” czyli moje własne relacje z wędrówek po naszym globie, wydane przez oficynę Prószyński i S-ka. Aby otrzymać książkę opatrzoną dedykacją a także autografem autora, trzeba odpowiedzieć na trzy pytania (oczywiście bezbłędnie) i nie zwlekając wysłać list na adres:  internet@polityka.com.pl

A oto pytania:
1. Wyspa Cejlon czyli dzisiejsza Sri Lanka była we władaniu kolejno kilku państw europejskich. Wszyscy najeźdźcy zostawiali swoje ślady także i w tamtejszej kuchni. Frykadele czyli mięsne pulpeciki z wiórkami kokosowymi i cynamonem przypominają o czyjej obecności na wyspie?
2. Toskania słynie z wielu gatunków pieczywa. W każdej jej części spotyka się zupełnie inne chlebki niż w sąsiednich regionach. Wystarczy wymienić tylko kilka: carsenta, ciaccia, panigaccio. Wszystkie robione są z jednego gatunku pszenicy całkiem różnej od przeznaczonej na makarony grano duro. Jak się nazywa pszenica, którą powszechnie sieją toskańczycy?
3. W Anglii na śniadanie spośród proponowanych typowych dań jestem w stanie jeść tylko marmoladę. I przyznać muszę jest ona świetna. Zwłaszcza z owoców u nas mało popularnych takich jak berberys, morwa, pigwa czy tarnina. Najbardziej lubię marmoladę z gorzkich pomarańczy. Jej pierwowzór czyli Marmelade Dundee wymyślono w 1770 roku. Jak to się stało?

Szybko siadajcie do komputerów. Czekam na listy i przygotowuję książkę do wysyłki. Powodzenia!

Ps. I znowu dostałem od tajemniczego fotoreportera kilka zdjęć wędrującej po świecie mojej książeczki. Oto one.

piotr_blog_01a.jpg

piotr_blog_02a.jpg

piotr_blog_03a.jpg

A może ktoś rozszyfruje postać ukrywającą się za okładką?