W dobrym nastroju

W zapędzonym codziennym życiu mało jest czasu na wiele ważnych rzeczy. Nawet posiłki  w ciągu dnia zjadamy w biegu, myśląc o następnych zajęciach. Na dobrą sprawę w większości domów dopiero wieczorny posiłek  zjada się  niespiesznie.

Wieczór lub późne popołudnie   to   pora, kiedy można  już zwolnić obroty a wówczas jedzenie staje się przyjemnością,   wyciszającym zakończeniem dnia, okazją do spotkania  i rozmów z domownikami i rodziną. Wypoczynkiem.
Warto  więc  każdego dnia , stwarzać dobry, uroczysty nastrój, celebrować rodzinne  posiłki domowników.

Jak każda celebracja, także codzienne rodzinne posiłki powinny być  przemyślane, dania przygotowane z pomysłem, starannie, co  nie znaczy ,że muszą być drogie. W żadnym razie  też nie warto, aby były    pracochłonne. Poza dobrze skomponowanym i przygotowanym menu ważne  jest  ,aby na czas posiłku odłożyć  najdrażliwsze tematy. Po deserze, zapewniam, nabiorą innego znaczenia i w dobrym nastroju wszystko można będzie omówić.  Na pewno ten właśnie czas, spotkania przy stole jest najodpowiedniejszy do rodzinnych narad i rozmów.

Oto kilka wypróbowanych przepisów na smaczne i proste  drugie dania, które  stanowić mogą główną część rodzinnego posiłku.

Nie trzeba spędzać przy ich przygotowywaniu wiele czasu i są  przy tym tak pomyślane, aby część pracy wykonać na przykład rankiem, przed wyjściem do pracy, dokończyć zaś tuż przed podaniem, aby nie były to dania odgrzewane, lecz  tylko przygotowane, ostatecznie jednak przyrządzone tuż przed  podaniem ich na stół. Ten  ostatni etap przygotowania nie powinien  trwać dłużej niż 30  minut. A to nie jest chyba nadmierne obciążenie, nawet jeśli głodni domownicy  niecierpliwie  czekają.

Ilości podane w przepisach powinny  wystarczyć do przygotowania dań dla 4 osób.

Placki ziemniaczane z  wędzonym łososiem
Na placki: 1 kg ziemniaków, jajko, łyżeczka soli, 3-4 płaskie łyżki mąki, pół  szklanki oleju do smażenia
Jako dodatek: 4 plasterki wędzonego łososia, pół  szklanki śmietany, 1 – 2 łyżki ostrego chrzanu ze słoiczka

Ziemniaki umyć, obrać, opłukać. Najwygodniej ziemniaki rozdrobnić w malakserze używając drobnej tarki jarzynowej.

Dodać pozostałe składniki ciasta i starannie wymieszać. Tak przygotowane ciasto na placki można szczelnie okryć folią do żywności i wraz z naczyniem wstawić do lodówki. Masę na placki można także przygotować ścierając ziemniaki ręcznie na tarce i przechowywać ją tak samo ,jak tę  ze startych w malakserze. Jeżeli przewiduje się, że po południu będzie czas na starcie można jedynie obrać ziemniaki i przechować je w torebce foliowej.

Na 30 minut przed zasiadaniem do stołu  rozgrzać na patelni 2-3 łyżki oleju, wyłożyć ?  masy  rozkładając ją na całą wielkość  patelni, na grubość ok.1 cm. Tak postąpić  kolejno także z pozostałą masą.

Smażyć placki z obu stron na rumiano. Układać w podgrzanym lekko piekarniku, aby nie ostygły.

Na każdym placku ułożyć plasterek łososia i złożyć na pół. Podać w  jednej  sosjerce chrzan w drugiej śmietanę, aby  każdy nabierał sobie składniki wedle gustu

Polędwiczki z sosie kaparowym
2 wieprzowe polędwiczki, szklanka śmietany lub śmietany pół na pół z jogurtem, kopiasta łyżka stołowa odsączonych z zalewy kaparów, sól, pieprz, 2 łyżki oliwy.

Polędwiczki umyć, posolić, posmarować oliwą i posypać pieprzem. Okryć  wierzch lekko arkusikiem folii aluminiowej. Wstawić do piekarnika  nagrzanego do 200 st C na 15- 20 minut. W czasie pieczenia kilkakrotnie polewać wytworzonym sosem lub,  jeśli go nie ma , kilkoma łyżkami wody.

Tę część pracy można wykonać przed wyjściem z domu.

Wymieszać śmietanę( lub śmietanę z jogurtem) z kaparami, do smaku dodać soli.

Upieczone mięso pokroić na plasterki grubości około 1,5 cm, ułożyć na żaroodpornym półmisku i  zalać  śmietaną z kaparami.

Wstawić do nagrzanego do 180 st C piekarnika i podgrzewać do momentu,  kiedy śmietana i mięso będą gorące.
Podawać z ryżem, makaronem lub  ziemniakami puree.