Kaczka faszerowana

Duża kaczka, 5 wątróbek drobiowych, 20-30 dag zmielonej wieprzowiny, 4 łyżki tartej bułki, plasterek słoniny, ząbek czosnku, łyżka majeranku, kieliszek dobrego, mocnego alkoholu, najlepiej koniaku, 2 jajka, sól, pieprz, 3 łyżki oliwy. Do polewania mięsa pól szklanki jakiegokolwiek wytrawnego wina.

1. Kaczkę sprawić i uzbroiwszy się w cierpliwość na kilkanaście minut zdjąć z niej skórę, pozostawiając trochę mięsa pod skórą. Zaczyna się tę pracę od przekrojenia grzbietu. Następnie podważając ostrym nożykiem, uważając, aby nie przerywać skóry zdejmować skórę z tuszki. Jeśli przekroi się skórę, można ją przed napełnieniem farszem zaszyć.
2. Zdjętą skórę posolić, odłożyć.
3. Kaczkę bez skóry obsmażyć na łyżce oliwy, podlać wodą i poddusić na tyle, aby po ostudzeniu łatwo było zdjąć pozostałe przy kości mięso.
4. W malakserze umieścić: mielone mięso, wątróbki, ,mięso z kaczki, dodać alkohol, majeranek i czosnek, sól oraz pieprz, 2 jajka, tartą bułkę i dobrze wyrobić całość. Jeśli nie ma się malaksera należy wszystkie te składniki zmielić w maszynce do mięsa.
5. Skórę z kaczki zaszyć na dłuższym odcinku, pozostawiając jedynie otwór, przez który włożyć farsz. Ten otwór także zaszyć, posmarować napełnioną farszem kaczkę oliwą i wstawić do gorącego piekarnika (200 st C).
6. Piec 90 minut po zmniejszeniu temperatury do 180 st C, polewając mięso winem, potem zaś wytworzonym sosem.

Kaczkę taką podaje się na zimno pokrojoną w cienkie plasterki, z dodatkiem żurawiny do mięs, chrzanu lub śliwek czy gruszek w occie.