Nos w sos

Od czasu gdy uczestniczę w spektaklach kulinarnych Karola Okrasy coraz częściej się przekonuję, że nie ma w kuchni rzeczy niemożliwych. Można połączyć niebo z piekłem i wcale nie okaże się że wylądowaliśmy w czyśćcu tylko znacznie lepiej. Z największą przyjemnością (i uwaga) przyglądam się jak ów młody a naprawdę już wybitny kucharz przyrządza sosy. Sam nigdy nie byłem specem od sosów a uważam, że człowiek który posiadł tę umiejętność może powiedzieć, iż umie gotować.
Na naszym blogu  są (nie będę wytykał palcami) fachowcy w tej mierze. A że w nadchodzące święta sosy będą wielce przydatne to ja podrzucę parę najprostszych przepisów. A Wy według starego powiedzenia: „ja tylko rzucam myśl a wy go łapcie” dodajcie swoje. I wszyscy na tym skorzystamy.

Zaczynam więc tradycyjnie:

Chrzanowy sos staropolski

1 szklanka  gęstej śmietany 18 proc.,2 jajka na twardo,3 łyżki świeżo startego chrzanu lub 4 łyżki chrzanu ze słoika, sok cytrynowy i cukier do smaku, szczypta soli.
Jajka przekroić, żółtka utrzeć z odrobiną soli i cukru, dodać śmietanę i starannie wymieszać. Białka jak najdrobniej posiekać, dodać wraz  z  chrzanem  do śmietany z żółtkami, doprawić solą, cukrem i sokiem cytrynowym. Wymieszać. Jest to doskonały zimny sos używany do zimnych mięs, szynki, cielęciny czy schabu. Bardzo często podawany w czasie przyjęć wielkanocnych.

Sos polski

3 jaja, 3 cytryny, 0,25 l śmietany, 2 pęczki szczypiorku, 1 cebula, łyżka natki pietruszki, łyżka tartego chrzanu, majonez, sól, cukier puder.
Utrzeć żółtka ugotowanych na twardo jaj z sokiem cytrynowym. Rozprowadzić masę w lekko kwaśnej śmietanie z dodatkiem majonezu.(3/4 śmietany – 1/4 majonezu). Bardzo drobno posiekać szczypiorek, nać pietruszki i pół małej cebuli. Dodać łyżeczkę świeżo utartego chrzanu. Posolić do smaku i dosypać szczyptę cukru pudru. Na koniec bardzo drobno pokroić białka jaj ugotowanych na twardo i dodać do sosu. Wstawić sosjerkę w chłodne miejsce, by sos dojrzewał przez 2 – 3 godziny przed podaniem.

Sos cumberland

1 szklanka galaretki z czerwonej porzeczki lub borówek do mięsa,1 łyżeczka soku z cytryny,2 – 3 łyżki startego chrzanu.
Galaretkę lub borówki do mięsa  wymieszać z chrzanem świeżo utartym lub  ze słoiczka. Doprawić sokiem z cytryny.
Podawać  do wędlin, pasztetu lub pieczonego mięsa na zimno. Doskonały jest również do pieczonego drobiu .

Sos  zielonego pieprzu

200 ml wywaru mięsnego (jeśli sos będzie do ryby to wywaru rybnego), kieliszek wytrawnego białego wina, 0,25 ml koniaku, 1 łyżeczka ziaren zielonego pieprzu, 1 łyżeczka musztardy, 100 ml śmietany 18 proc., 1 łyżka masła, sól
Zmielić pieprz (grubo) i zostawić parę ziarenek w całości. Podgrzać wywar i dolać wino oraz koniak. Wrzucić zmielony pieprz i całe ziarenka. Gotować na małym ogniu pod pokrywką 3 minuty. Rozetrzeć musztardę z niewielką ilością śmietany i też dodać do garnka. Trzymać na ogniu parę minut nie doprowadzając do wrzenia. Dodać masło, posolić do smaku.

No to teraz kolej na Wasze propozycje!