Oliwki

Kiedy wedle mitologii toczył się spór pomiędzy Ateną a Posejdonem
o miasto, które każde z nich upatrzyło sobie na mieszkanie, postanowiono rozsądzić go na podstawie prostego współzawodnictwa. Każde z dwójki konkurentów miało dać miastu najlepszy z możliwych podarunek. Posejdon dał tryskającą ze skały wodę, jednak jako władca morskich głębin nie zwrócił uwagi na fakt, że woda była lekko słona, czyli bezużyteczna. Kiedy zaś ze swoim darem wystąpiła Atena, zwycięstwo przypadło jej bezapelacyjnie: podarowała miastu drzewko oliwne. To ona zamieszkała zatem
w Atenach, a mieszkańcy miasta – i wkrótce wszyscy Grecy – zaczęli sławić zalety drzewka, które daje oliwki, oliwę i cenne drewno.
Oliwa służyła i służy do tak wielu celów, że śmiało można ją traktować jako jeden z najważniejszych produktów. Także oliwki, przewyższające ją pod względem wartości odżywczych, powinny się wśród nich znaleŸć. Oliwki zielone, fioletowe czy czarne (kolor zależy od stopnia ich dojrzałości) bywają niezastąpione jako ważny składnik różnych potraw, doskonały dodatek do dań lub jako przekąska.