Najlepszy makowiec

50 dag maku, 6 szklanek mleka, 3 łyżki masła, 1/2 szklanki miodu, najlepiej spadziowego lub gryczanego, cukier do smaku (masa miodowa musi być dość słodka, tak aby słodycz wyraŸnie dominowała nad mdłym smakiem maku), 2 jajka, smażona skórka pomarańczowa, zapach waniliowy lub laseczka wanilii, rodzynki, sparzone i obrane migdały pokrajane w paski . Ciasto drożdżowe przygotowane według przepisu „Ciasto drożdżowe tradycyjne” lub „Ciasto drożdżowe dla leniuchów”, tłuszcz (masło lub smalec) do wysmarowania formy.
1. W większym naczyniu zalać mak zimną wodą, aby na powierzchnię wypłynęły zanieczyszczenia, ostrożnie zlać je z wierzchu starając się jak najdokładniej odsączyć mak.
2. Mleko zagotować i włożyć do niego mak. Gotować na jak najmniejszym ogniu ok. 1/2 godz.
3. Po ugotowaniu odsączyć na sicie, po czym zemleć trzykrotnie, a jeśli mamy sitko do maku – wystarczy dwukrotnie.
4. W garnku o grubym dnie dokładnie rozpuścić masło i miód, dodać zmielony mak. Smażyć mak mieszając i po kolei dodając cukier, zapachy, migdały, rodzynki i drobno pokrojoną skórkę pomarańczową. Mak powinien być dobrze przesmażony, ale nie wolno dopuścić do przypalenia. Po zestawieniu z ognia dodać żółtka i ubitą pianę.
5. Ciasto drożdżowe rozwałkować cienko, aby móc wielokrotnie zwinąć makowiec. Całą powierzchnię ciasta zanim rozłoży się na nim równomierną warstwą mak trzeba posmarować białkami. Następnie zwinąć w rulon.
6. Odstawić do wyrośnięcia włożone do wysmarowanych dobrze form, ponakłuwać makowiec w kilku miejscach, co zapobiega oddzieleniu się skórki i poszczególnych warstw podczas pieczenia.
7. Piec w średnio nagrzanym piekarniku 40-45 min.
8. Po upieczeniu i ostygnięciu wyjmuje się z form i obsypuje cukrem pudrem lub polewa lukrem.