Najlepszy makowiec
50 dag maku, 6 szklanek mleka, 3 łyżki masła, 1/2 szklanki miodu, najlepiej spadziowego lub gryczanego, cukier do smaku (masa miodowa musi być dość słodka, tak aby słodycz wyranie dominowała nad mdłym smakiem maku), 2 jajka, smażona skórka pomarańczowa, zapach waniliowy lub laseczka wanilii, rodzynki, sparzone i obrane migdały pokrajane w paski . Ciasto drożdżowe przygotowane według przepisu Ciasto drożdżowe tradycyjne” lub Ciasto drożdżowe dla leniuchów”, tłuszcz (masło lub smalec) do wysmarowania formy.
1. W większym naczyniu zalać mak zimną wodą, aby na powierzchnię wypłynęły zanieczyszczenia, ostrożnie zlać je z wierzchu starając się jak najdokładniej odsączyć mak.
2. Mleko zagotować i włożyć do niego mak. Gotować na jak najmniejszym ogniu ok. 1/2 godz.
3. Po ugotowaniu odsączyć na sicie, po czym zemleć trzykrotnie, a jeśli mamy sitko do maku – wystarczy dwukrotnie.
4. W garnku o grubym dnie dokładnie rozpuścić masło i miód, dodać zmielony mak. Smażyć mak mieszając i po kolei dodając cukier, zapachy, migdały, rodzynki i drobno pokrojoną skórkę pomarańczową. Mak powinien być dobrze przesmażony, ale nie wolno dopuścić do przypalenia. Po zestawieniu z ognia dodać żółtka i ubitą pianę.
5. Ciasto drożdżowe rozwałkować cienko, aby móc wielokrotnie zwinąć makowiec. Całą powierzchnię ciasta zanim rozłoży się na nim równomierną warstwą mak trzeba posmarować białkami. Następnie zwinąć w rulon.
6. Odstawić do wyrośnięcia włożone do wysmarowanych dobrze form, ponakłuwać makowiec w kilku miejscach, co zapobiega oddzieleniu się skórki i poszczególnych warstw podczas pieczenia.
7. Piec w średnio nagrzanym piekarniku 40-45 min.
8. Po upieczeniu i ostygnięciu wyjmuje się z form i obsypuje cukrem pudrem lub polewa lukrem.
Komentarze
Drodzy Państwo,
Przygotowując ciasto wg przepisu na mazurwk królewski, nie wiem do końca jak postąpić z migdałami. Wg przepisu należy drobno posiekane – a nie zmielone na miazgę – migdały dodać do innych składników i miksować. Czy oznacza to, że migdały mają pozostać wyczówalne w cieście, czy też mają.. zniknąć? Nie wiem czy należy je wcześniej jeszcze zmielić?
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata
Przepraszamy,że odpowiadamy dopiero po świętach,ale w czasie świąt byliśmy poza zasiegiem internetu.Miksowanie ciasta na mazurek ma posłużyć już tylko dokładnemu wymieszaniu składników,a nie dokładnym ich rozdrobnieniu.Zreszta stopień rozdrobnienia migdałów nie ma wiekszego wpływu na smak tego pysznego mazurka. Można także używać do jego przygotowania po połowie zmielonych na mączkę i siekanych lub krojonych w słupki migdałów.Pozdrawiamy i życzymy dalszych smakowitych dań(oczywiście doradzamy korzystanie z naszych przepisów)Barbara i Piotr.
Mimo wątpliwości postanowiliśmy z mężem upiec mazurek wg. Państwa przepisu. Wyszedł bardzo smaczny. Migdały zmieliliśmy tak jak na marcepan. Ciasto jest pyszne. Możliwe, że w przyszłym roku spróbujemy kolejnych przepisów.
Pozdrawiamy,
Gosia i Mikołaj
Cieszymy się i zapraszamy do korzystania z innych, codziennych przepisów a nie tylko świątecznych. Co tydzień bowiem dokladamy nową porcję przepisów. Niektóre są świeżo zdobyte i gdy tylko uzyjemy ich dwa – trzy razy (czasem po uzyciu modyfikujemy) przedtsawiamy je Państwu. Dobrym należy bowiem obdarowywać się, by wszystkim było milej. Smacznego!