Mazurek królewski
1/2 kg masła, 2 szklanki cukru, 2 1/2 szklanki mąki, 10 dag migdałów, 12 żółtek, 2 łyżki masł lub margaryny do posmarowania blaszki.
1. Masło utrzeć ,najlepiej mikserem, na śmietanę.
2. Dalej ucierając wybijać po jednym żółtku.
3. Sparzyć ,obrać ze skórek i drobniutko usiekać migdały.
4. Nadal ucierając masę dodawać po trochu siekane migdały, cukier i mąkę.
5. Blaszkę wysmarować dokładnie masłem, jeszcze lepiej wyłożyć aluminiową folią, bo ciasto lubi” przywierać.
6. Dokładnie utarte ciasto należy rozsmarować na blaszce na grubość palca, przybrać obranymi migdałami i piec w letnim piekarniku do momentu, kiedy będzie złote (ok. 30 min).
Nie jest to ciasto z rodzaju lekkich i dietetycznych . Smakuje dokładnie tak samo, jak przed dziesiątkami lat. Tak piekło się mazurki u praprababki i tak piecze się w rodzinie do dziś. Kroi się mazurek w paski długości ok. 10 cm, szerokości ok. 2 cm.
Nie sposób zjeść więcej niż jeden malutki kawałeczek tego ciasta, wobec czego wystarcza na dość długo po Wielkanocy.
Komentarze
Drodzy Państwo,
Przygotowując ciasto wg przepisu na mazurwk królewski, nie wiem do końca jak postąpić z migdałami. Wg przepisu należy drobno posiekane – a nie zmielone na miazgę – migdały dodać do innych składników i miksować. Czy oznacza to, że migdały mają pozostać wyczówalne w cieście, czy też mają.. zniknąć? Nie wiem czy należy je wcześniej jeszcze zmielić?
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata
Przepraszamy,że odpowiadamy dopiero po świętach,ale w czasie świąt byliśmy poza zasiegiem internetu.Miksowanie ciasta na mazurek ma posłużyć już tylko dokładnemu wymieszaniu składników,a nie dokładnym ich rozdrobnieniu.Zreszta stopień rozdrobnienia migdałów nie ma wiekszego wpływu na smak tego pysznego mazurka. Można także używać do jego przygotowania po połowie zmielonych na mączkę i siekanych lub krojonych w słupki migdałów.Pozdrawiamy i życzymy dalszych smakowitych dań(oczywiście doradzamy korzystanie z naszych przepisów)Barbara i Piotr.
Mimo wątpliwości postanowiliśmy z mężem upiec mazurek wg. Państwa przepisu. Wyszedł bardzo smaczny. Migdały zmieliliśmy tak jak na marcepan. Ciasto jest pyszne. Możliwe, że w przyszłym roku spróbujemy kolejnych przepisów.
Pozdrawiamy,
Gosia i Mikołaj
Cieszymy się i zapraszamy do korzystania z innych, codziennych przepisów a nie tylko świątecznych. Co tydzień bowiem dokladamy nową porcję przepisów. Niektóre są świeżo zdobyte i gdy tylko uzyjemy ich dwa – trzy razy (czasem po uzyciu modyfikujemy) przedtsawiamy je Państwu. Dobrym należy bowiem obdarowywać się, by wszystkim było milej. Smacznego!