Indyk nadziewany po staropolsku

(10 porcji)
Indyk wagi ok. 4 kg, 1/2 kostki masła, 3 jaja, 3 łyżki tartej bułki, jeśli jest – wątróbka z indyka lub inna drobiowa, 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki, garść rodzynek, szczypta utartej gałki muszkatołowej lub imbiru, szczypta pieprzu.
1. Sprawionego indyka nasolić (nie zapominając o wyjęciu ścięgien z nóg ) i pozostawić na kilka godzin.
2. W dawniejszych przepisach podawano, że wątróbkę trzeba „zblanszować”, czyli obgotować, nie jest to jednak konieczne. Trzeba ją jednak posiekać. W miseczce utrzeć 2 – 3 łyżki masła z usiekaną wątróbką, tartą bułką i żółtkami. Na zakończenie dodać rodzynki i pianę z białek, imbir lub gałkę muszkatołową, natkę pietruszki, sól. Jeśli korzysta się z malaksera – wówczas należy włożyć do pojemnika masło, natkę, wątróbkę, tartą bułkę i żółtka i przez kilka sekund mieszać. Potem dodać, ostrożnie mieszając ręcznie, pianę oraz rodzynki i przyprawy.
3. Nadzienia powinno być tyle, aby wypełnić nim tylko podgardle indyka, które następnie starannie zaszyć. Piec indyka polewając masłem, licząc mniej więcej po godzinie na kilogram wagi.
4. Po upieczeniu kroi się piersi na plastry, odcina się udka, resztę mięsa odciętego od kości kroi się na porcje. Podaje się ułożone na kościach, tak ,aby indyk wyglądał jak cały. Nadziane podgardle kraje się na tyle części, ile jest porcji mięsa. Indyka podawać z borówkami i ziemniakami purée.