Chleb domowy

1 kg mąki pszennej, szklanka mleka ,szklanka wody, 10 dag drożdży, łyżeczka cukru, płaska łyżka soli, 2 – 3 łyżki otrąb pszennych, jajko, 2 łyżki oleju, łyżka maku, łyżka oleju do natłuszczenia foremek i łyżka otrąb.
1. Zrobić rozczyn z ciepłego mleka i wody, łyżki mąki, cukru oraz drożdży. Odstawić przykryty w miseczce, aż zacznie rosnąć.
2. Kiedy rozczyn wyrasta, dodać resztę mąki, sól i wyrabiać chwilę, najlepiej rękami, aż do uzyskania jednolitej konsystencji ciasta. Niektóre gospodynie wyrabiają do momentu, aż ciasto zacznie odstawać od ręki. Ale nie jest to warunek udania się chleba.
3. Po wyrobieniu dodać otręby i olej i jeszcze chwilę wyrabiać, aby dokładnie zmieszać wszystkie składniki.
4. Odstawić ciasto do wyrośnięcia okryte czystą ściereczką.
5. Kiedy wyrośnie – formować okrągłe albo podłużne chleby lub bułki, napełniać nimi wysmarowane olejem i wysypane otrębami foremki. Pozostawić znów do wyrośnięcia.
6. Kiedy bochenki wyrosną, posmarować jajkiem rozbitym z wodą i posypać każdy chleb makiem.
7. Piec około 30 minut w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180 st C, aż chleby będą rumiane i chrupiące .Gdyby się zbyt mocno rumieniły, nakryć w czasie pieczenia folią aluminiową
Pieczenie chleba nie jest ani trudne, ani pracochłonne. Często zajmuje znacznie mniej czasu niż pójście po świeże pieczywo do sklepu… Warto czasem rozpieścić rodzinę i gości.