Pyzy drożdżowe na różne sposoby

(proporcja na 22 pyzy)

2 szklanki mąki, 2 jajka, 4 łyżki roztopionego masła, 4 łyżki cukru, szczypta soli, 3 dag drożdży, 1/2 szklanki mleka, 2-3 łyżki mąki do formowania pyz

1. Rozrobić drożdże ciepłym mlekiem. Poczekać kilkanaście minut, aby wyrosły.
2. Mąkę, całe jajka, rozczynione drożdże, cukier, sól i stopione masło wymieszać i wyrabiać, aż powstanie gładkie pulchne ciasto.
3. Odstawić ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
4. Nabierać łyżką kęsy ciasta i na posypanej mąką stolnicy formować kuliste pyzy. Ponownie pozostawić do wyrośnięcia.

Sposób I

1. Zagotować 3-4 litry lekko osolonej wody. Wrzucać drożdżowe pyzy po kilka sztuk, aby się nie pogniotły.
2. Próbować patyczkiem. Kiedy po wyciągnięciu będzie suchy – wyjmować pyzy łyżką durszlakową. Każdą pyzę po wyjęciu z wody nadkroić nożem, aby usunąć z ciasta nadmiar pary.

Podawać polane zrumienioną bułeczką z masłem.

Sposób II

1. Uformowane i wyrośnięte pyzy maczać w rozpuszczonym maśle. Ułożyć w nakrytym szczelnie pokrywką wyższym naczyniu. Wstawić w inne naczynie wypełnione do połowy wysokości wrzącą wodą.
2. Gotować godzinę.

Zamiast formować małe pyzy, można włożyć do naczynia całe ciasto
i podając do stołu, podzielić dużą pyzę na porcje. Pyzy gotowane na parze podaje się z topionym masłem lub sosem z powideł.

Sposób III

1. Pyzy przygotowane jak poprzednio piec w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 170°C.

Sposób IV

1. Duży, płaski garnek wypełnić do połowy wodą, obwiązać apteczną gazą i układać na niej po 3-4 pyzy. Nakrywać pokrywką i utrzymywać powolne wrzenie wody.
2. Po 5 minutach gotowania, kiedy pyzy wyrosną, przewrócić je na drugą stronę. Po następnych 10 minutach spróbować patyczkiem, czy już są gotowe: jeśli patyczek jest wilgotny, jeszcze chwilę gotować.

We wszystkich starych książkach kucharskich znajdziemy przestrogę, aby klusek tych nie kroić nożem, lecz za pomocą noża i widelca urywać po kawałku. Krojone łatwo opadają i tworzy się zakalec. W dni postne pyzy drożdżowe jadano zazwyczaj z dodatkiem topionego masła, rumianej bułki z masłem lub z sosami.