Kasza krakowska królowej Anny Jagiellonki
(6 porcji)
szklanka kaszki krakowskiej, 5 jajek, 2 szklanki mleka, kawałek laski wanilii, 3/4 szklanki cukru, 1/2 łyżeczki startej skórki cytrynowej, szklanka rodzynek, 3 łyżki masła, szczypta soli
1. Podzielić jedno jajko na połowy: potrzebne jest jedynie 1/2 żółtka
i 1/2 białka. Pozostałą połowę jajka zużyje się póniej.
2. Zatrzeć kaszkę krakowską jajkiem, mieszając ją dokładnie, następnie rozsypać na półmisku lub tacy i wysuszyć, krusząc ewentualnie grudki.
3. Zupełnie suchą kaszkę zalać 2 szklankami wrzącego mleka, dodać 2 łyżki masła i l laskę wanilii. Chwilę gotować, a kiedy zacznie gęstnieć, najlepiej w tym samym garnuszku, szczelnie okrytą, wstawić do piekarnika i wypiekać na średnim ogniu (170°C) przez 45 minut. Odstawić garnuszek do ostudzenia.
4. Utrzeć żółtka z cukrem na puszystą, jasną masę. Po trochu dodawać kaszę, wciąż ucierając. Na koniec dodać ubite na sztywną pianę białka oraz rodzynki i startą skórkę cytrynową. Starannie, choć ostrożnie, wymieszać.
5. Pozostałym masłem wysmarować formę do zapiekania, wyłożyć do niej kaszkę i jeszcze raz zapiekać w temperaturze 170°C. Po 45 minutach kaszka jest gotowa.
Tak przyrządzona kaszka może stanowić słodkie danie obiadowe na postny obiad albo smakowity deser. Jako dodatek można do niej podać sosy ze zmiksowanych miękkich owoców, sos czekoladowy albo odsączone owoce z konfitur. Dla osób nie zważających na tuszę: bitą śmietanę.