Jarski pasztet

(8-10 porcji)

na ciasto: 80 dag mąki, 40 dag masła, 1/2 łyżeczki soli, wody zimnej tyle, ile „zabierze” ciasto
na nadzienie: 20 dag (2 torebki do gotowania) ryżu, 3 łyżki masła, 2 łyżki przecieru pomidorowego, 1/2 kg świeżych lub mrożonych prawdziwków lub podgrzybków, mała cebula, 2 łyżki śmietany, łyżka mąki, sól, pieprz, 4 jajka, 1/2 kg dyni, żółtko

1. Ugotować ryż, wymieszać z łyżką masła i przecierem oraz solą i pieprzem do smaku.
2. Ugotować 3 jajka na twardo, ostudzić, obrać i pokroić na plasterki.
3. Grzyby posiekać i udusić na maśle z dodatkiem siekanej cebuli. Kiedy będą miękkie, zaprawić je śmietaną z mąką, dodając sól i pieprz. Grzyby powinny gotować się do silnego zgęstnienia.
4. Dynię pokroić w plasterki i poddusić na maśle, lekko posolić.
5. Zagnieść szybko kruche ciasto z mąki, masła, soli oraz wody. Odkroić 1/4, a pozostałym ciastem wyłożyć tortownicę wysmarowaną resztą masła.
6. W formie z ciasta ułożyć na dnie przyprawiony ryż, na nim rzędami jajka, dynię i grzyby, nakryć rozwałkowanym dość cienko ciastem, zlepić dobrze brzegi i posmarować wierzch jajkiem rozbitym z wodą. Na koniec ponakłuwać szpikulcem, aby para miała ujście.
7. Wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika. Zapiekać około 30 minut (w razie potrzeby nakryć wierzch folią aluminiową, aby się nadmiernie nie zrumienił).
Na eleganckie okazje dynię zastępowano dnami karczochów, a zawsze podawano taki pasztet z dodatkiem sosu: pomidorowego lub śmietanowego.