Alfabet moich ulubionych win

Aglianico del Vulture z Basilicaty (Włochy) ? czerwone wytrawne, o niezwykle intensywnym ciemnym kolorze, wymagające dekantacji, po otwarciu pachnące dymem i smołą; po dłuższym natlenianiu wyczuwalny smak jeżyn i czarnych jagód. Doskonałe do wędlin i czerwonego mięsa. Najlepsi producenci: d?Angelo, Paternoster, Bonifacio, Di Palma.

Amarone della Valpolicella z Veneto (Włochy) ? czerwone wytrawne, mocne, o bardzo intensywnym aromacie czerwonej porzeczki i leśnych jeżyn; wyczuwalny zapach wanilii z lekką nutką słodyczy, która bierze się stąd, że wino robione jest z winogron suszonych na słońcu. Doskonałe do wołowiny i dziczyzny oraz ostrych serów pleśniowych. Najlepsi producenci: Bolla, Bussola, Mazzi, Tedeschi.

Bourgogne Chardonnet z Burgundii (Francja) ? białe wytrawne, o wyczuwalnym smaku grejpfruta i brzoskwini, bardzo aromatyczne, o lekkim zapachu wanilii. Doskonałe do pieczonych lub duszonych kurcząt. Najlepszy producent: Jadot.

Brunello di Montalcino z Toskanii (Włochy) ? czerwone wytrawne, bardzo mocne, z intensywnym garbnikiem, pachnące ziemią, wiśniami i korzeniami. Doskonałe do pieczonego dzikiego ptactwa i ostrych serów. Najlepsi producenci: Frescobaldi, Friggiali, Fuligni.

Cannonau z Sardynii (Włochy) ? czerwone wytrawne, z aromatem korzeni, a czasem nawet asfaltu, o wyczuwalnym smaku czarnych jagód lub wiśni i ciemnoczerwonym kolorze. Doskonałe do wszelkich pasztetów i serów. Najlepsi producenci: Gabbas, Dettori, Contini.

Châteauneuf-du-Pape z Côtes du Rhône (Francja) ? czerwone wytrawne, bardzo aromatyczne, z wyczuwalnym zapachem lawendy, pieprzu i wiśni. Doskonałe do pieczonej kaczki i mięs w słodkawych sosach. Najlepsi producenci: Pusseglio, Fortia, Bonneau.

Chianti Classico z Toskanii (Włochy) ? czerwone wytrawne, bardzo zróżnicowane: od łagodnego z dużą ilością taniny, o lekkim owocowym smaku wiśni aż po silnie korzenne z zapachem ziemi, skóry, a nawet smoły. Doskonałe do makaronów, np. spaghetti carbonara i spaghetti bolognese. Najlepsi producenci: Antinori, Ruffino, Bossio.

Feudo Montoni Nero d?Avola z Sycylii (Włochy) ? czerwone wytrawne, o głębokim kolorze, intensywnym zapachu i długo pamiętanym owocowym smaku. Doskonale komponuje się z ciemnymi mięsami w bardzo pikantnych sosach. Producent: Montoni.

Gigondas z Côtes du Rhône (Francja) ? czerwone wytrawne, bardzo treściwe, pełne aromatu czarnych jagód, pachnące lasem. Doskonałe do dziczyzny, a zwłaszcza dzikich kaczek i gęsi. Najlepsi producenci: du Trignon, Saint-Cosme, Raspail-Ay.

Mas la Plana Gran Coronas z Penedes (Hiszpania) ? czerwone wytrawne, z dębowym posmakiem, aromatem czerwonych owoców, o ciemnorubinowym kolorze, wręcz jedwabiste. Doskonałe do befsztyków z polędwicy z gruboziarnistym pieprzem. Producent: Miguel Torres.

Meursault z Burgundii (Francja) ? białe wytrawne, bardzo aromatyczne, pachnące kwiatami i jednocześnie palonymi orzechami, wręcz jedwabiste. Doskonałe do gotowanych kurcząt i ryb gotowanych w warzywach. Najlepsi producenci: Latour, Leflaive, Mestre.

Montepulciano d?Abruzzo z Abruzzo (Włochy) ? czerwone wytrawne, lekkie, o aromacie ziołowym, korzennym i pieprznym, ciemnorubinowym kolorze i wyczuwalnym smaku wiśni. Bardzo dobre do dziczyzny, np. combra z dzika lub pieczeni z udźca sarny. Najlepsi producenci: Farnese, Barba, Montori.

Sancerre z Doliny Loary (Francja) ? białe wytrawne, o ostrym smaku owocowym i silnym zapachu. Doskonałe do wszelkich owoców morza, zwłaszcza homarów i krewetek. Najlepsi producenci: Cotat, Lafond, Dupuy.

Sangiovese Primitivo z Puglii (Włochy) ? czerwone wytrawne, o intensywnym kolorze, bardzo aromatyczne, z silnym zapachem czerwonych owoców. Bardzo dobre do czerwonych mięs i ? co zaskakujące ? także do białych mięs grillowanych, wędlin oraz serów. Producent: Angio.

Sauternes z Bordeaux (Francja) ? słodkie, złociste, ciężkie, bardzo mocne, długo dojrzewające. Najlepiej się komponuje z foie gras i wszelkimi pasztetami. Najlepsi producenci: Yquem, Coutet, Guiraud.

Vino Nobile Montepulciano z Toskanii (Włochy) ? czerwone wytrawne, wyróżnia się ciemnorubinowym kolorem oraz lekko słodkawym smakiem truskawek i ich zapachem; wyczuwalny jest też aromat palonych orzechów. Doskonałe do wszelkiej jagnięciny i potraw z koźlęcia. Najlepsi producenci: Poliziano, Nottola, Talosa.

Myrto z Trydentu – białe wytrawne o charakterystycznym dla regionu Dolomitów bogatym owocowym bukiecie. To mieszanka Sauvignon Bianco (60 proc.) i Incrocio Manzoni (40 proc.). Często leżakowane w dębowych beczkach. Podawane w suche i gorące lato w temperaturze do 12 st. C wspaniale gasi pragnienie. Doskonałe do ostrych serów pleśniowych i owoców morza. Najlepsi producenci zlokalizowani SA wokół miasteczka Mezzolombardo. Wyróżniająca się winnica – Foradori.

Zapraszam też na film.