Zgadnij co gotujemy? (71)

Jak wiadomo w wigilię to i bydlęta potrafią przemawiać ludzkim głosem. Więc i ja chcę być bardziej ludzki niż zwykle.

Świąteczna zagadka będzie więc nagrodona potrójnie. Aż troje z Was dostanie po jednej książce z autografem i dedykacją. I w dodatku będą to książki różnych autorów i na różne tematy. Można więc dziś wylosować książkę Jacka Żakowskiego – „Nauczka”, Wiesława Władyki – „Polityka i jej ludzie”, ks. Jana Twardowskiego – „Maksymy, aforyzmy, sentencje”, Wiesława Władyki i Mariusza Janickiego – „Cień wielkiego brata” lub rodziny Adamczewskich – „Rodaku czy ci nie żal”. Do wyboru do koloru. A oto pytania:

1. Po raz pierwszy 25 grudnia jako datę Bożego Narodzenia podał rzymski historyk Sykstus Juliusz zwany Afrykańskim w dziele „Chronographia”. Kiedy to było?
2. Wigilia Bożego Narodzenia w Polsce obchodzona jest niezwykle uroczyście. Gdzie jeszcze (w jakim kraju) świętuje się w ten dzień?
3. Co symbolizuje dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole?

Teraz szybka praca umysłowa i do komputera marsz! Na odpowiedzi czekam pod stałym adresem: internet@polityka.com.pl Bezbłędne odpowiedzi będą nagrodzone w kolejności nadsyłania. Tym razem można też zaznaczyć, o którą z książek ubiegacie się. Zobaczymy ile zamieszania wyniknie z takiego mało precyzyjnego regulaminu.

Wesołych Świąt! I smacznych oczywiście!