Kuracja winogronowa

Dostałem od Wojtka z Przytoka piękny podarunek. Dwie książki wydane przez zielonogórskie Wydawnictwo Pro Libris. (Tu ucałowania i podziękowania dla Ewy, która jest pięknym sekretarzem w tej firmie: Do zobaczenia w przyszłym roku!) Obie książki dotyczą spraw winiarstwa. A więc są i dla mnie i dla sporej części blogowiczów interesujące. A że wydane w maleńkim nakładzie to bez wątpienia trudnodostępne. Spróbuję więc zwiększyć ich zasiąg rażenia. „Gotuj się!” ma siłę wysokonakładowego tygodnika.

Pierwsza z książek to „Kuracja winogronowa” pióra zielonogórskiego lekarza Ewalda Wolffa. Doktor Wolff napisał ją i wydał w 1852 roku. Kuracja zaś którą poleca ma odnosić wspaniały skutek w przypadku chorób brzusznych, klatki piersiowej, czaszki, wątroby, rdzenia kręgowego, organów zmysłów, hemoroidów, kamieni nerkowych, anomalii menstruacyjnych, puchliny wodnej, gruźlicy, chorób skóry, histerii i hipochondrii a także otyłości i nadwagi.
ksiazka_kuracja_winogronowa.jpg

Chory w trakcie kuracji powinien jeść winogrona i pić sok z winogron. Pan doktor precyzyjnie określa też ilość zjadanych owoców twierdząc, że nie powinno się ich zjadać więcej niż 7 i pół kilograma na dobę. Towarzyszyć temu winien ruch, spacery i świeże powietrze.

Książeczkę zilustrowaną zdjęciami winnic i okolic Zielonej Góry z połowy XIX wieku – co dodaje jej niebywałego uroku – kończy komentarz lekarki, która odrobinę koryguje zalecenia doktora Ewalda i hamuje jego entuzjazm. Co nie psuje jednak efektu lektury. Jako przedsmak obcowania z dziełkiem zielonogórskiego entuzjasty winogron zamieszczam wstęp jego pióra. Miejcie i wy przyjemność, której dostąpiłem dzięki wizycie Wojtka w Warszawie.

Zaproszenie do stosowania kuracji winogronowej w Zielonej Górze na Dolnym Śląsku

Królewski lekarz powiatowy, pan dr Ewald Wolff, w swojej monografii, która ukazała się w wydawnictwie Friedricha Weissa: „Kuracja winogronowa, jej właściwości, działanie i zastosowanie wraz ze szkicem topograficznym okolicy Zielonej Góry i krótkim opisem uprawianych tam gatunków winorośli”, cena 12 srebrnych groszy, która jak najgoręcej jest polecana przez Departament Rządu Królewskiego w Legnicy, kieruje uwagę lekarzy i wykształconych nie-lekarzy na tę znakomitą i skuteczną metodę kuracji, i podkreśla, że spośród miejscowych odmian winogron zwłaszcza Gelbschonedel (Chasselas blanc), niebieski Schonedel (Chasselas rouge), Sylvaner (Mourguignon blanc), winorośl morawska (Morillon faconne lub meunier) i Traminer (Fromenteau grisrouge) nadają się do zastosowania w kuracji winogronowej przy zaparciach, chorobach wątroby i hemoroidach, dolegliwościach sercowych i w klatce piersiowej, zwyrodnieniach tkanki śluzowej, dolegliwościach narządów trawienia, puchlinie, robaczycy i schorzeniach nerwowych różnego rodzaju.

Na naszym areale ponad 4000 mórg, na którym uprawia się winorośl, nie pokazała się jeszcze choroba winnych krzewów występująca w innych krajach winniczych, która czyni grona niezdatnymi do spożycia, zatem w tym roku spodziewamy się wcześniejszych i znakomitych zbiorów. Do tego eksport tutejszych winogron na zewnątrz stale wzrasta, i tak przykładowo przez sam tylko tutejszy Królewski Urząd Pocztowy w dobrym roku wysłanych zostało ok. 90.000 funtów. Chociaż dzięki bezpośredniemu dostępowi do tutejszych winogron dla każdego staje się możliwe stosowanie kuracji winogronowej w miejscu zamieszkania, wszelako uważamy za konieczne polecić chorym wymienionych kategorii zażywanie kuracji winogronowej tu na miejscu. Tym bardziej, iż taka kuracja pozwala oddalić się od domu i zwykłych prac, istotna jest także okoliczność, że najpiękniejsze i najbardziej dojrzale winogrona, jakie nie wytrzymują dalekiego transportu, mogą być spożywane tylko tutaj, co istotnie podnosi sukces kuracji.

Do tego dochodzi jeszcze fakt, że do tej pory Zielona Góra nie była nawiedzana ani przez cholerę, ani przez inne epidemie, położona jest malowniczo pośród pagórków, z których szczytów podczas wędrówek podziwiać można zaskakująco piękne i różnorodnie zmieniające się widoki. Także okolice zapraszają do dalszych wycieczek. Urząd Policji wskaże usłużnie każdemu przyjezdnemu zdrowe i tanie mieszkania, a miejscowym panom lekarzom chorzy na wszelkie choroby mogą spokojnie zaufać. Pragniemy podkreślić, iż w drugiej połowie września przy utrzymujących się korzystnych warunkach pogodowych, dojrzałe winogrona oferowane są kuracjuszom w cenie najwyżej 1 i 1/2 srebrnego grosza za funt, i wyrażamy tym samym życzenie, aby nasze zaproszenie miało błogosławione skutki i wielu chorych zostało uwolnionych od cierpień, które do tej pory były zwalczane bezskutecznie.

Zarząd Gminy Zielona Góra
na Dolnym Śląsku, 12 sierpnia 1852 r.