Farsz makowy

? kg maku, 6-8 szklanek mleka, co najmniej ? szklanki miodu, 3-4 łyżki masła, cukier do smaku (zazwyczaj dodaje się nieco więcej niż szklankę, bo farsz makowy powinien być słodki), według gustu posiekana jak najdrobniej wanilia lub cukier wanilinowy, dowolne bakalie: rodzynki, siekane orzechy włoskie i migdały, smażona w cukrze skórka pomarańczowa

1. Mak przepłukać na gęstym sicie, po czym włożyć do garnka i zalać mlekiem. Od zawrzenia mleka gotować na bardzo niewielkim ogniu jeszcze około 30-40 minut. Odcedzić na gęstym sicie.
2. Zemleć mak w maszynce trzykrotnie lub, jeśli ma się sitko tzw. makowe, dwukrotnie, uzyskując gęstą, dość gładką masę.
3. W garnku rozpuścić miód z masłem, dodać mak i smażyć, jednocześnie dodając do smaku cukier oraz bakalie. Po 10 minutach masa makowa jest już doprawiona i gorąca, a zatem łatwo da się rozsmarować na rozwałkowanym, delikatnym cieście drożdżowym.
Pamiętać należy, że przed rozsmarowaniem maku trzeba posmarować ciasto białkiem, aby masa do niego przylgnęła.
Do maku można dodać kieliszek rumu lub innego mocnego pachnącego alkoholu albo do lekko ochłodzonego maku dodać 2-3 żółtka i ubitą na sztywno pianę z białek.
Farsz makowy można także przechować w plastikowym woreczku w zamrażalniku.