Zupa rybna

25-30 dag filetów z białej morskiej ryby, 2 marchwie, pietruszka, kawałek selera lub 2 łodygi selera naciowego, 3 ziarnka pieprzu, 3 ziarnka ziela angielskiego, sól, łyżka siekanej zielonej pietruszki, ewentualnie łyżka masła i łyżka mąki na zasmażkę

1. Warzywa obrać i pokroić, cebulę posiekać.
2. Pokrojone na kawałki filety oraz warzywa, ziarna pieprzu i ziela angielskiego zalać 4 szklankami wody, dodać sól i gotować 30 minut.
3. Rybę wyjąć, pozostałą zupę przecedzić, dodać kawałki ryby i zmiksować.
4. Jeżeli zupa ma być bardziej zawiesista, można dodać zasmażkę: rozpuścić masło, dodać mąkę, a kiedy spieni się i zbieleje, połączyć z zupą i zagotować. Do zupy dodać siekaną zieloną pietruszkę.

Zupę rybną podawano czasem z dodatkiem pulpetów rybnych (2 łyżki rozdrobnionej ryby wymieszać z 3-4 łyżkami tartej bułki, łyżeczką siekanej cebuli  i jajkiem oraz ? łyżeczki masła. Po wymieszaniu formować kulki wielkości niedużego orzecha włoskiego i gotować je w zupie). Zupa rybna w wielu domach podawana jest na Wigilię.
Zupę tę można także zaprawić kilkoma łyżkami śmietany.
Doskonała jest zupa z karpia ugotowana w ten sam sposób. Jednak zmiksowaną zupę z karpia należy przecedzić jeszcze raz przez durszlak, aby oddzielić nierozdrobnione ości.
Jeżeli zupa rybna stanowić ma cały obiad, warto ugotować nieco więcej ryby,
a przed zmiksowaniem kilka ładnych kawałków odłożyć i dodać potem do każdego talerza z zupą.