Jadłospis Ogrodów Sui

Yuan Mei był wybitnym poetą i jednocześnie starostą powiatu Jangning (dzisiejsza nazwa to Nankin) przed dwustu laty. Po przejściu na emeryturę kupił piękne górskie zbocze pod miastem i wybudował wspaniałą rezydencję. Nazwał ją – Ogród Sui. Tu mieszkał i tworzył do końca długiego życia.

Jednym z najbardziej cenionych dzieł poety jest nie zbiór wierszy czy wielka tragedia lecz księga zatytułowana „Jadłospisy Ogrodów Sui”. Księga ta zawiera podsumowanie wiedzy i doświadczeń żywieniowych Chin od XIV do połowy XVIII wieku. W niej też Yuan Mei opisał umiejętności kucharzy z których usług korzystał przez ostatnie 40 lat swego życia.

Rozdział pierwszy księgi to podstawowe informacje o właściwościach surowców, ich doborze i komponowaniu dań oraz stosowaniu przypraw. Drugi – zawiera 18 porad technologicznych np. jak utrwalać smak potraw, jak zapobiegać wytapianiu się tłuszczu z kaczki, skąd czerpać wiedzę kulinarną. Pozostałe 12 rozdziałów książki to 326 szczegółowych receptur: od przysmaków z gór i mórz, aż po proste dania – ryż, krupnik czy herbatę.

Z księgi autorstwa Yuan Mei smakosze korzystają do dziś. Trudno bowiem byłoby obyć się bez dobrej książki kucharskiej w kraju, w którym rośnie 17007 rodzajów warzyw, że o innych surowcach kuchennych już nie wspomnę. Niestety księga ta nie jest przetłumaczona na język polski.

Ale mam swoją ulubiona książkę o kuchni Chin. To dziełko naukowca i dyplomaty Ksawerego Burskiego zatytułowane „Tradycje i sztuka kulinarna Chin”. Książka ukazała się w 1995 roku i jest dziś osiągalna tylko w antykwariatach. Ale warto jej poszukać. Zarówno dla świetnych przepisów jak i dla tekstu z którego dowiedziałem się wielu rzeczy o historii i współczesności kuchni Państwa Środka. Tym zaś, którzy myślą o przyszłorocznej olimpiadzie dodam, że są tam adresy restauracji znanych autorowi. A wiem z wiarygodnego źródła, że to wybitny smakosz.

Zanim znajdziecie tę książkę – zapraszam do kuchni na moje ulubione kaczki.

Kaczka faszerowana wieprzowiną z grzybkami

Kaczka, 25 dag mielonej wieprzowiny, 4 suszone grzybki, 2 łyżki oliwy, 3 łyżki sosu sojowego, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, 2 jaja, pół łyżeczki ostrej papryki, sól Kaczkę umyć i osączyć.

Sos sojowy zmieszać z solą i tą mieszanina natrzeć ptaka z zewnątrz i wewnątrz. Drobno pokrojoną cebulę podsmażyć na oliwie, dodać pokrojone w paski (uprzednio namoczone) grzyby, czosnek wyciśnięty w prasce i mięso wieprzowe. Smażyć aż mięso złapie kolor. Odstawić z ognia, wbić jaja, dodać sos sojowy i paprykę (może być inna ostra przyprawa np. cayenna). Nadziać kaczkę farszem, zaszyć i piec w piekarniku do miękkości i zrumienienia.

Kaczka lakierowana miodem

Kaczka, 2 cebule, 1 nieduży seler, szklanka słodkiego wina, 1 łyżeczka cynamonu, 6 łyżeczek miodu, sos sojowy, cukier, sól, ocet winny, szklanka rosołu.

Wymytego ptaka natrzeć solą. Zagotować rosół, wrzucić drobno posiekaną cebulę,starty seler, wlać wino i 1 łyżkę sosu sojowego, dosypać cynamonu i cukru. Chwilę pogotować. Gdy roztwór nieco zgęstnieje wlać do wnętrza kaczki. Zaszyć ptaka i posmarować z zewnątrz mieszaniną miodu z octem winnym i sosem sojowym. Piec na wolnym ogniu ok. 2 godzin, co kwadrans lakierując ją miodem. Krojąc kaczkę zebrać płyn z wnętrza i podawać jako sos do ryżu lub makaronu ryżowego.