Owoce dobre na wszystko

Owoce do dań  mięsnych lub rybnych używamy chętnie, jednak przede wszystkim jako przybranie, bo są smakowite i ładne. Bardzo często owoce są też dodatkiem do  mięsnych czy warzywnych sałatek.

Równie często jednak okazuje się, że nie doceniamy  wartości owoców jako składników (a nie tylko dodatku) potraw z ryb, drobiu i mięs. A tymczasem bardzo poprawiają one smak, konsystencję, stanowia też doskonały dodatek do towarzyszących potrawom sosów.

Choć sezon owocowy właściwie się kończy, obecnie tak wiele z nich dociera do nas z najodleglejszych zakątków świata, że nie musimy sie martwić, iż  nie uda nam się przygotować sznycli z morelami zimą a malinowego sosu jesienią.

Nie musimy zresztą liczyć na zawsze kosztowny import, wystarczy skorzystać z owoców mrożonych. Używajmy zatem z owoców, które urozmaicą nasz  stół o każdej porze roku. Dziś zajmijmy się pomysłami wykorzystania jednego egzotycznego owoca i jednego równie pysznego warzywa.

Można o nim powiedzieć „wielki mały owoc”, bowiem mimo że niewielkich rozmiarów (najmniejszy wśród wszystkich jadalnych rutowatych), jest owocem o niezwykłych walorach. Kumkwat to cytrus o rozmiarze niewielkiej śliwki, pięknym pomarańczowym kolorze, posiadający jadalną skórkę, zawierającą szczególnie dużo cukrów, oraz miąższ bogaty w wiele wartościowych składników, w tym dużą ilość witaminy A i C wzmacniających organizm. Kumkwat pomaga także wychwytywać wolne rodniki. Skórki kumkwatów nie powinny być spryskiwane żadnymi preparatami (producenci twierdzą, że tak właśnie jest), gdyż zjada się je w całości. Olejki eteryczne nadające kumkwatom charakterystyczny zapach mieszczą się w skórce, stąd dobra rada: zanim zaczniemy je zjadać, potrzymajmy je chwilę w dłoniach, a nawet poobracajmy lekko ogrzewając, wtedy uwolnią się owe miłe aromaty. Znakomicie smakują zamrożone kumkwaty potraktowane jako owocowa kulka lodu do drinków.

Eskalopki z indyka z kumkwatami i innymi owocami
(2 porcje)

2 sznycle z indyka z przecięciem (tzw. kieszenią do nałożenia w nią aromatycznego nadzienia), 4-6 owoców kumkwatu, 1 owoc mango, 3 dymki lub szalotki, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka masła, 2 szklanki rosołu wołowego, ? szklanki lekkiego wina owocowego (może być domowe), 1 łyżeczka startego imbiru, odrobina (wielkości połowy małego paznokcia) suszonej ostrej papryki, 2 gwiazdki anyżu, po ? łyżeczki mielonego kardamonu i startego imbiru oraz startej gałki muszkatołowej, pieprz, sól, 1 łyżeczka mąki, 1 łyżeczka masła

Posiekać dymkę lub szalotkę, czosnek przecisnąć przez praskę. Poddusić chwilę na połowie masła, dodać ostrą paprykę, pokrojony w cienkie plasterki kumkwat oraz pokrojony w kostkę miąższ mango, chwilę smażyć, po czym podzielić na dwie części i nakładać je w kieszeń sznycli, które po napełnieniu nadzieniem spiąć wykałaczką. Posypać sznycle lekko solą i pieprzem, obsmażyć na pozostałym maśle z obu stron, po czym zmniejszyć ogień i dosmażać na mniejszym. Kiedy sznycle się usmażą, wlać rosół i wino, dusić razem 5-6 minut, po czym wyjąć sznycle, a do sosu dodać pokrojone pozostałe kumkwaty oraz anyż, kardamon i imbir. Chwilę gotować, dodać wymieszaną z masłem mąkę. Kiedy sos lekko zgęstnieje, polać nim sznycle.

Cukinie podobno przywiózł do Europy Kolumb. Dopiero jednak od kilkunastu lat stała się u nas tak popularna, że chętnie jadamy ją w różnych postaciach: marynujemy, przyrządzamy z niej wiele dań, hodujemy ją też bez kłopotu w ogrodach, gdzie daje znakomite plony. Nie w pełni wykorzystywane, bo nie znane w naszej kuchni są kwiaty cukinii, z których także można przygotowywać różne pyszne dania. Kwiat cukinii przed użyciem należy ostrożnie umyć, osuszyć, usunąć listki i pręciki oraz zbyteczną część łodygi i dopiero tak przygotowane same płatki wraz z zawiązkiem cukinii użyć do potraw.

Omlet z kwiatami cukinii
(2-4 porcje)

4 jaja, sól, 0,5 szklanki oliwy z oliwek, 12-16 kwiatów cukinii, 2 łyżki mąki

Umyte i osuszone kwiaty cukinii obtoczyć w mące. Rozgrzać połowę oliwy i usmażyć je na chrupko, po czym poprzekrawać na kilka części. Jaja lekko ubić z solą, dodać smażone kwiaty cukinii, wymieszać. Na szerokiej patelni rozgrzać pozostałą oliwę, wylać masę jajeczną i smażyć, podważając brzegi omletu, wreszcie przewrócić omlet na druga stronę i dosmażyć. Omlet podzielić na porcje i gorący podawać.

Kwiaty cukinii faszerowane
(4-6 porcji)

20 kwiatów cukinii, 1 szklanka mąki, ok. 1,5  szklanki wody, 25 dag mozzarelli, 1 puszeczka filetów anchois, sól, ok. 0,5  szklanki oliwy z oliwek, pieprz

Przygotować kwiaty cukinii: umyć, usunąć listki i słupki, osuszyć. Filety anchois opłukać, wysuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, posiekać, wymieszać z rozdrobnionym serem, doprawić pieprzem. Mąkę z odrobiną soli i pieprzu wymieszać z wodą, dolewając ją powoli, aby uzyskać ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstawić na 30 minut. Rozchylać kwiaty cukinii i wkładać w nie po odrobinie nadzienia, maczać w cieście i smażyć na rozgrzanej oliwie na chrupko.