Słodkie pokusy

Już sama nazwa „domowe słodycze” kojarzy się z ciepłą, pachnącą kuchnią, pełną aromatów, skłaniającą do niepohamowanego łakomstwa. Czyli kojarzy się dobrze, ciepło, uspokajająco.

Tak właśnie, jako lek na stres, niepokoje i smutki potraktujmy nasze kuchenne wyczyny. Zapewniam, że upieczenie smakowitych ciastek może dać niezłą satysfakcję a smaczne drożdżowe ciasto ukoi napięta domowa atmosferę.

Równie ważną rolę odgrywają wypieki uświetniające uroczystości, rodzinne i towarzyskie spotkania – słowem ciasta i ciastka są dobre na wszystko. Wypróbujcie.

DSCN0478.jpg

Prawdę mówiąc te mądrości zaczerpnąłem od Basi. To ona mówi i pisze o domowych słodkich wypiekach z takim przekonaniem ponieważ co jakiś czas (część rodziny i przyjaciół twierdzi, że zbyt rzadko) robi wypieki. I dziś właśnie nadszedł ten dzień. Jesteśmy po obiedzie (dość wczesnym, bo wieczorem czyli o 21 gdy porządni Włosi zasiadają do kolacji zwanej w mowie Dantego – cena, ja muszę pędzić do radia TOK FM by produkować się w „Kuchniach świata”. A więc już po obiedzie a w domu coraz intensywniej rozchodzi się zapach z piekarnika. Przez szybkę widać płaską blachę wypełnioną coraz bardziej rumieniącym się ciastem drożdżowym obficie posypanym słodką kruszonką. Jeszcze pięć minut i placek parujący gorącem wyląduje na stole. Jakie to niezdrowe, słodkie i parzące usta. Ale jakie pyszne…

Kończę więc. Rozstaję się z Wami łasuchy i rzucam do stołu. Gorąca czarna, smolista wręcz herbata i równie gorący placek drożdżowy z kruszonką. Tylko w tej formie go wielbię. Jutro, zimny i nie tak puszysty już mnie nie rajcuje. A dla Was zostaje tylko przepis. Cześć!

DSCN0479.jpg

Domowy placek z kruszonką
0,5 kg mąki,1 szklanka ciepłego mleka,5 dag drożdży,5 łyżek masła, niepełna szklanka cukru,4 żółtka, starta skórka cytrynowa, pół laski wanilii lub posiekana skórka pomarańczowa, szczypta soli.

Kruszonka: 4 łyżki masła,4 łyżki cukru,3/4 szklanki mąki, pół laski wanilii lub cukier waniliowy.

Drożdże rozetrzeć z 2 łyżkami cukru, ciepłym mlekiem i 0,5 szklanki mąki. Wymieszany rozczyn odstawić na 45 min do 1 godziny, aż wyrośnie. Do wyrośniętego dodać mąkę, utarte lekko z cukrem żółtka, szczyptę soli, zapachy. Pod koniec wyrabiania, kiedy ciasto jest gładkie, lekko odstaje od łyżki lub dłoni wlewać powoli stopione masło i staranie znów wyrobić. Odstawić , aby wyrosło.

rzygotować kruszonkę: wszystkie składniki najpierw posiekać nożem a potem szybko wyrobić i wstawić do lodówki.
Szeroką blaszkę wysmarować masłem, rozłożyć wyrośnięte ciasto dość cienką warstwą. Znów odstawić do wyrośnięcia. Kiedy urośnie kruszonkę posiekać lub pokruszyć palcami albo zetrzeć na jarzynowej tarce i posypać nią równomiernie placek. Wstawić ciasto do piekarnika o temp. 200-220 st. C. Piec około 45 minut. Próbować patyczkiem: jeśli jest suchy wówczas ciasto jest gotowe.