Wypieki, ciasta, desery

Ponieważ w naszym domu panuje od dawna podział pracy i zainteresowań i to Barbara specjalizuje się w słodkościach (ja tylko raz do roku robię kutię, bo uważam, że to męska sprawa) to i nie bardzo potrafię coś ciekawego na ten temat opowiedzieć. I z tej to prostej przyczyny podkradłem z komputera zajętej pieczeniem urodzinowych tortów żony kawałek deserowy. Wiem bowiem z dotychczasowych Waszych komentarzy, że słodkolubów na naszym wspólnym blogu jest co niemiara. A Basia i tak mi ten plagiat wybaczy. Oddaję jej zresztą honor zapewniając Was, że takich tortów jak Basi nigdzie nie znajdziecie. Na dowód – na końcu jeden przepis. A reszta w naszej witrynie. No to zapraszam na deser.

Nie bacząc na nakazy dietetyczne każące unikać jadania słodyczy lubimy niekiedy zjeść coś pysznego, coś słodkiego. Czasem ma się po prostu na słodycze ochotę, czasem zaś okoliczności wymagają uświetnienia nimi uroczystości.

Słodkie wypieki zawsze były niezbędne na każdym polskim stole zarówno przy obchodzeniu świąt ,kiedy to pojawiały się szczególne, obrzędowe ciasta, jak i w domach, gdzie gospodarzy było na to stać, nawet na codzień. W braku innych słodyczy dobre gospodynie chętnie sięgały choćby po doskonałe, będące dumą niejednego domu konfitury, sorbety czy owocowe serki.

Zasiedziałe w naszej kulturze kulinarnej szarlotki, makowce, pierniki czy serniki to bardzo dawne pożyczki z innych kuchni, ale tak udomowione, że przyznajemy im bez wahania status typowych słodkich wypieków kuchni polskiej. Zresztą polski makowiec i sernik to ciasta niepowtarzalne, przez wieki istnienia w naszej kuchni znalazł się sposób na uczynienie tych ciast typowymi dla naszej kuchni.

Dumą polskiego stołu bywały też zawsze rozmaitego rodzaju bułki i chleby. Nieczęsto obecnie pieczemy je w domu, a szkoda .Nie jest to praca bardzo trudna, a wiele osób przedkłada smak pachnącego, chrupiącego domowego chleba nad najwykwintniejsze torty.

– Mąka używana do wszystkich wypieków powinna być przesiana przez sito, aby usunąć wszelkie grudki lub zanieczyszczenia.

– Aby uniknąć wbicia nieświeżego jajka nie należy jaj wybijać nigdy bezpośrednio do ciast lecz na spodek lub do filiżanki.

– Naprawdę lśniącą, elastyczną i gęstą pianę ubić można tylko ze świeżych jaj. Zawsze też warto dodać szczyptę soli, dzięki której piana ubije się szybko i doskonale.

– W większości wypieków można zastąpić masło margaryną do pieczenia.

– Nie można zastąpić używanej do ciast kruchych śmietany jogurtem, gdyż ma on nieco inne właściwości.

Tort kawowy z orzechami
25 dag orzechów włoskich, 20 dag cukru pudru, 8 jajek, 1 cytryna, 3 łyżki tartej bułki Na krem: łyżek bardzo mocnej świeżo parzonej kawy, 30 dag masła, 20 dag cukru pudru, 100 ml likieru kawowego, masło, tarta bułka

Z żółtek i cukru utrzeć kogel-mogel. Dodać sok z cytryny. Ubić pianę z białek. Zmieszać zmielone orzechy, tartą bułkę, kogel-mogel i dodać ostrożnie pianę z białek. Tortownicę wysmarować masłem i wysypać bułką. Ułożyć w niej słodką masę i piec 50 minut w temperaturze 180 st. C. Masę kawową przygotować z masła, cukru i kawy Utrzeć na gładko. Wystudzony tort przekroić na dwa blaty skropić je resztą likieru kawowego i przełożyć połową kawowego kremu. Pozostałą częścią kremu wysmarować wierzch i boki tortu. Wierzch przybrać też połówkami włoskich orzechów. Mocno schłodzić przed podaniem.