Zgadnij co gotujemy?(38)

Mimo, że firma zamknięta jest na patyk jak cała Polska, blog „Gotuj się!” funkcjonuje normalnie. Niech postronni widzą jak powinni działać. Jeśli więc dziś jest środa – to my mamy quiz. A nagrodą będzie tym razem książka, o której pisałem z zachwytem czyli „Historia świata w sześciu szklankach” Toma Standage wydana przez CiS. Naprawdę warto dziś się pospieszyć, by zdobyć tę książkę na własność. Zaś komunikat komu ona ozdobi bibliotekę podam w piątek, bo z mojej głębokiej Kurpiowszczyzny mam utrudniony dostęp do serwera „Polityki”.

Oto pytania:
1. Jak się nazywał prezydent USA, który był wybitnym smakoszem, znawcą win i posiadaczem zbioru win bordoskich, które dziś na aukcjach osiągają zawrotne ceny sięgające dziesiątek tysięcy dolarów?
2. Włoch, mediolański cukiernik i twórca łagodnego trunku przepełnionego delikatną goryczką, robionego z sokiem pomarańczowym i doskonałego jako aperitif w upalne dni to…
3. Wino konserwowane żywicą sosnową przez starożytnych Greków, by nie uległo zepsuciu podczas transportu, a dziś pijane w upalne dni nazywa się…

Na odpowiedzi, jak zwykle, czekam pod adresem internet@polityka.com.pl Kto pierwszy przyśle trzy prawidłowe odpowiedzi ten otrzyma książkę angielskiego autora z dedykacją i autografem jego polskiego kolegi czyli moim. Do roboty, bo czas ucieka. Nawet w długi weekend!