Wędrówka w poszukiwaniu nieznanych smaków

Po raz trzeci przedstawiam kilka adresów na lato. Tym razem przypomniała mi się wędrówka po Półwyspie Pirenejskim i południu Francji. Tam, niemal na każdym kroku, smakosze mogą odkrywać nowe lądy czyli nowe smaki. Niestety łączy to się na ogół z poważnymi ubytkami w portfelu. Ale prawdziwy smakosz gotów jest do wyrzeczeń (oczywiście nie za stołem) i poświęceń. Zresztą nie trzeba się nadmiernie objadać tylko subtelnie rozsmakowywać lekko popijając. No to ruszajmy!

oliver.jpg

LIZBONA
Olivier

Rua do Teixeira 35 tel. (0-0 351) 21 343 14 05
Adres internetowy: www.restaurante-olivier.com Czynne codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godz. 20 – 1.00. Rezerwacja wskazana. Akceptują karty kredytowe.

W zabytkowej części Lizbony – Bairro Alto, przy wąskiej uliczce pełnej lokali, za lśniącymi bielą drzwiami mieści jedna z najbardziej znanych restauracji miasta. Kuchnia portugalska i śródziemnomorska. Najbardziej godne polecenia jest carpaccio z ośmiornicy zdobione trójkolorowym pieprzem. Bardzo bogata karta win.

robles.jpg

SEVILLA
Casa Robles

Calle Alvarez Quintero 58 tel. (0-0 34) 95 4213150
Adres internetowy: www.roblesrestaurantes.com Czynne cały tydzień w godz. 12 – 24. Akceptują karty kredytowe. Rezerwacja miejsc.

Trzy sale restauracyjne i bar tapas zawsze są pełne gości. Lokal należący do rodziny Robles funkcjonuje od 1954 roku. Specjalizuje się w rybach, zawsze świeżych, dowożonych z pobliskiego portu Huelva. Godne polecenia są zwłaszcza pescado a la sal czyli całe ryby pieczone w pancerzu z soli i rabo de toro – ogon wolowy duszony w sosie z papryką.

gazpacho.jpg Gazpacho

KADYKS
Ventorillo del Chato

Szosa z Kadyksu do San Fernando na 684 km. Tel. (0-0 34) 95 25 0025
Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 12.30 – 16.30 i 20.30 – 0.30. Płatne gotówką.

W małym białym, przydrożnym budynku mieści się tawerna licząca już 200 lat. W karcie dań niezliczona liczba ryb i owoców morza. Jest też słynna andaluzyjska zupa z kiełbasy chorizo i warzyw oraz flaki. Cazuela de arroz con mariscos to miejscowa odmiana paelli. W upał wspaniałe gazpacho gasi pragnienie, choć jeszcze lepiej zamówić białe andaluzyjskie wino.

oliwa.jpg Oliwa z oliwek
MADRYT
El Olivo Restaurante y Oleoteca

Calle del Comandante Gallegos 1 tel.(0-0 34) 91 359 15 35
Adres internetowy: www.elolivorestaurante.com Nieczynne w niedziele i poniedziałki.
Jedyna taka restauracja w Madrycie. Dysponuje winami 20 hiszpańskich producentów i 120 rodzajów xeresu (sherry). Do potraw stosowana jest oliwa, której 40 gatunków można kupić na miejscu. Restaurator i kelnerzy badając gusta gości doradzają jakie dania i jakie oliwy zamawiać: z goryczką, bardziej słodkie, lekkie czy bardziej gęste. Wybór oliwy jest równie trudny jak właściwego wina. Tu można liczyć na fachową pomoc. Potrawy nie tylko hiszpańskie ale z kuchni krajów śródziemnomorskich np. przegrzebki w stylu prowansalskim, gołębie duszone winie, risotto z leśnymi grzybami czy wątróbki gęsie (foie gras) na różne sposoby.

rimbaud.jpg Owoce morza
MONTPELLIER
La Reserve Rimbaud

820 Av. de St-Maur tel.(0-0 33) 467 72 52 53
Adres internetowy: www.reserve-rimbaud.com Nieczynne w poniedziałek oraz w niedzielę i środę wieczorem.
Najpiękniej położona restauracja w stolicy Langwedocji. Czynna od 60 lat. Wspaniałe widoki z tarasów na rzekę i okolice. Doskonała kuchnia i karta win. Specjalność – owoce morza (zwłaszcza ostrygi). Popisowe danie szefa kuchni: langustynki w słodkim winie sauternes.

I na tym koniec wędrówki. Resztę dopiszcie sami. Oczywiście dzieląc się z przyjaciółmi z blogu wrażeniami i podrzucając dalsze adresy.