I na północy potrafią gotować

Poprzedni odcinek zatytułowany Wędrówki po knajpach Europy nie wzbudził entuzjazmu. Może jeszcze za wcześnie na planowanie wakacyjnych wypraw. Jako człek uparty – ponawiam próbę. Tym razem proponuję kilka znanych mi restauracji z północnej części naszego kontynentu. To bardzo specyficzna kuchnia, inna niż w krajach południowych – zwłaszcza z regionu Morza Śródziemnego ale wcale nie gorsza. Zwłaszcza ryby. Słynne łososie czy głośne w świecie festiwale homarów. Nie wierzycie – to spróbujcie!

sali.jpg
HELSINKI
Elite

Et. Hesperiankatu 22 tel. (0-0 358) 9 434 22 00
Adres internetowy: http://www.royalravintolat.com Czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 11 – 1.00; w piątki 11 – 2.00; w soboty 14 – 2.00; w niedziele 13 – 23. Akceptują karty kredytowe. Rezerwacja wskazana.
Jedna z lepszych restauracji Helsinek ma za sobą ponad 60 lat tradycji. Zawsze związana z elitą aktorską stolicy Finlandii. Szef kuchni specjalizuje się w daniach rybnych według starych skandynawskich receptur. Ostrygi, małże i przede wszystkim łososie są wprost bezkonkurencyjne. Co nie dziwi ponieważ kuchnia ma stałe dostawy z codziennych połowów. Przyzwoita lista win.

big_restoran_vaadelai.jpg
TALLIN
Bonaparte

Pikk 45/47 tel. (0-0 372) 6 464 053
Adres internetowy: www.bonaparte.ee Nieczynne w niedzielę. W pozostałe dni w godz. 12 – 14. Jęz. angielski, szwedzki
W XVII-wiecznej kamienicy ulokowała się restauracja, której wnętrze do złudzenia przypomina francuskie prowincjonalne przytulne knajpki. Szefuje tu oczywiście Francuz, który w karcie dań łączy estoński smak z francuską lekkością i aromatem. Są więc marynowane łososie, bałtyckie śledzie ale także terina z gęsiej foie gras oraz wielkie krewetki w sosie z pernod. Są wina ale chętniej podaje się wódkę.

new_1.jpg
KOPENHAGA
Krogs Fiskerestaurant

Gammel Strand 38 tel. (0-0 45) 33 15 18 15
Adres internetowy: www.krogs.dk Czynne codziennie w godz. 18 – 22.30 (z wyjątkiem niedziel). Akceptują karty kredytowe.
Niemal stuletnia (od 1910 r) restauracja specjalizująca się w daniach z ryb i owoców morza pięknie położona i równie pięknie ozdobiona obrazami Valdemara Andersena ? XIX wiecznego duńskiego malarza. Obecny właściciel Morten Avlskart dba zarówno o kartę dań jak i o kartę win. W piwnicy leżakuje 2800 butelek 700 różnych gatunków najlepszych win Europy i zza oceanu. W karcie zarówno halibut, łosoś, turbot jak i homar oraz przegrzebki. Najwytworniejsze danie ma związki z Polską jest to bowiem sola z Dover o nazwie Madame Walewska z homarem i truflami (cena adekwatna do nazwy!).
sztokholm.jpg
SZTOKHOLM
Prinsen

Master Samuelsgatan 4 tel. (0-0 46) 8 611 13 31
Adres internetowy: www.restaurangprinsen.se Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11.3. – 14.30 i 16.30 – 23.30; w soboty 13 – 23 a w niedziele 17 – 22. Honorują karty kredytowe.
Lokal ze stuletnią tradycją. Kuchnia szwedzka oraz akcenty śródziemnomorskie. Godne polecenia zupa z homara i talerz – pięć śledzi z parmezanem (w cytrynie, jogurcie, pomidorach, pieprzu i goły).
Bogata karta win z przewagą włoskich.

A może znacie lepsze adresy. Jeśli tak, to dopiszcie proszę.