Zgadnij co gotujemy? (24)

I znowu trochę rozrywki. Tym razem łatwiej będzie odpowiedzieć na pytania tym smakoszom, którzy choć trochę interesują się kulturą antyczną. Starożytni bowiem też byli łasuchami, a bogowie zamieszkujący Parnas to była kasta wręcz wyrafinowanych obżartuchów.

Nagrodę tym razem stanowi moja książka „Męskie gotowanie” opublikowana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Jak zwykle zwycięzca czyli ten, kto pierwszy nadeśle prawidłowe odpowiedzi, dostanie książkę z autografem i dedykacją. Odpowiedzi należy wysyłać na adres: internet@polityka.com.pl

No to do dzieła!

1. Według greckiego mitu jedno z dzieci Zeusa konkurując o władzę nad jednym z miast zasadziło pierwsze drzewo, które dawało cień, doskonałe twarde drewno na budulec i – co najważniejsze – wspaniałe owoce. Było to drzewo oliwne. O którym z dzieci Zeusa mowa?

2. Dionizos to bóg wina (czyli po prostu opój) święta organizowane przez niego to dionizje. Jak nazywa się rzymski odpowiednik Dionizosa także organizujący święta opilstwa?

3. Trzy boginie Hera, Atena i Afrodyta kłóciły się, która z nich jest najpiekniejsza. Spór rozstrzygnął pasterz Parys (nawiasem mówiąc był on zaginionym synem króla Troi Priama) wręczając Afrodycie owoc kreujący ja na najpiękniejszą na Olimpie. Co to był za owoc?

Nie zwlekajcie z odpowiedzią. Książka czeka na wysyłkę.