Ilu was? Raz!

Wiem, jak każdy mąż z długim stażem, że moja żona jest genialna. No może nie genialna a po prostu mądra i pomysłowa. I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej kpiny ani sarkazmu. Nawet cienia zazdrości. I to mimo, że obydwoje działamy na tym samym kulinarnym poletku. Powiem więcej – cieszę się, że stworzyliśmy w tej dziedzinie tak zgrany tandem. I każdy pomysł Barbary, który okazuje się trafiony cieszy mnie jak mój własny. I tak jest z Baśki książką „Kuchnia dla singli”. Doskonała sprzedaż i dziesiątki wywiadów jakie udzieliła na ten temat świadczą o trafieniu w sam środek kulinarnej tarczy. No bo pomyślcie sami: kim jest singiel?

Słowo singiel ma tyle znaczeń ile jest różnych sytuacji życiowych. Singlami bywają osoby starsze, które zostają same po długim życiu w małżeństwie, młodzież migrująca z małych miejscowości do większych miast w poszukiwaniu wykształcenia i kariery oraz pieniędzy, młode i w średnim wieku oraz starsze osoby po przejściach lub osoby samotne z wyboru czy po prostu takie, które zbyt późno namyśliły się, że warto założyć rodzinę. Po pewnym czasie i licznych perturbacjach doszły do wniosku, że już jest na to za późno.

Oczywiście starsza pani pozostająca sama nie musi uczyć się, jak ugotować prostą zupę, a młody mężczyzna, tuż po studiach, z takiej książkowej podpowiedzi skorzysta chętnie. Są w tej grupie osoby szczęśliwe i pogodzone z sytuacją, a nawet myślące o swojej niezależności z upodobaniem, inne zaś tęsknią do rodzinnego życia, ciepłego domu.

Najmłodsi, wchodzący dopiero w dorosłość, życie singla traktują jako etap w życiu. Część tej dorosłej w gruncie rzeczy młodzieży żyjącej z daleka od rodzinnego domu chciałaby stworzyć swój własny, nowy, mały ale przytulny dom. Dotyczy to zwłaszcza wielu młodych mężczyzn, których zainteresowanie kuchnią (a jest to wyraźny trend) jest dla mnie wielką i miłą niespodzianką.

Dlaczego single są ważną grupą? Proszę spojrzeć wokół siebie. Single stanowią w każdym gronie duży procent.

Kuchnia singla tym różni się od kuchni rodzinnej, że wszystko jest w miniaturze. Single muszą pamiętać, że kupienie po promocyjnej cenie jakiegokolwiek produktu w nadmiarze jest marnotrawstwem, warto kupować tyle, ile się potrzebuje, nie gromadzić nadmiernych zapasów. Najlepsze byłoby kupowanie małych opakowań, które już pojawiły się w sklepach.

Single mają dodatkowe ułatwienie: nie muszą się liczyć z niczyim gustem, zaspokajają znany sobie doskonale gust własny.

Z drugiej strony łatwo popaść w bylejakość, dlatego doradzam troszczenie się o formę i treść posiłków, uważając, że estetyka stołu jest częścią składową ogólnej kultury. Kuchnia tworzy nastrój w domu, wpływa na nastrój i humor no i zdrowie.

To, co single gotują powinno być zarówno smakowite jak i łatwe do przyrządzenia. Singiel nie przygotuje dla siebie faszerowanego kurczaka, bo to zbyt wielka porcja i nie chce, ani nie musi, spędzać w kuchni zbyt wiele czasu. Dania dla singli muszą więc być efektowne i smaczne, ale także szybkie. Przepisy więc powinny zawierać informację o właściwych ilościach, żeby łatwo było zrobić zakupy.

Myślę, że kuchnia jest tym miejscem, gdzie „pojedynczość” jest istotna , jakie inne dziedziny trzeba też objąć – to kwestia pomysłowości i dobrej akcji marketingowej. Widzę w tym zadanie dla biznesu. Rynek singli bowiem jest, istnieje i ma się coraz lepiej.

Na koniec trzy przepisy z „Kuchni dla singli”:

Jaja w kokilkach
2 jaja, szczypta soli i pieprzu, 1/2 łyżeczki masła, łyżeczka posiekanego szczypiorku, łyżeczka śmietany (najlepiej kremówki)
Kokilkę wysmaruj masłem, wbij jaja, posyp solą i pieprzem oraz szczypiorkiem. Na wierzchu połóż śmietanę. W szerokim garnku zagotuj tyle wody, aby sięgała nieco ponad połowę wysokości kokilki. Wstaw kokilkę z jajkami, zakryj przykrywką i gotuj powoli, aż białka jaj się zetną.

Zupa włoska
Szklanka bulionu z kostki, żółtko, ząbek czosnku, łyżka oliwy, kromka pełnoziarnistego chleba tostowego, po łyżeczce posiekanego świeżego oregano i szczypiorku, sól, łyżka startego parmezanu
Oliwę rozgrzej na patelni i podsmaż na niej pokrojony ząbek czosnku. Usuń czosnek, zanim się przyrumieni. Na pachnącym oleju podsmaż z obu stron kromkę chleba tostowego. Ułóż chleb w głębokim talerzu, na nim umieść nie rozlane żółtko. Bardzo gorący bulion wlej do talerza, posyp siekanym oregano i szczypiorkiem oraz startym parmezanem.

Pstrąg z migdałami
Wypatroszony pstrąg, 2 łyżki mleka, łyżka mąki, 2 łyżki oliwy lub oleju, sól, pieprz, 1 1/2 łyżki masła, 2 łyżki płatków migdałów, 1/2 cytryny
Umytego pstrąga skrop obficie mlekiem, posyp lekko solą i pieprzem oraz mąką. Rozgrzej oliwę lub olej, połóż na rozgrzanym tłuszczu rybę i smaż po 5 minut z każdej strony. Na innej patelni rozgrzej masło, dodaj płatki migdałowe i smaż, aż staną się złociste. Dodaj wtedy 2 łyżeczki soku cytrynowego, wymieszaj i polej sosem usmażonego pstrąga.