Nakarmić Anglika

Kilka dni temu otrzymałem list z Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, który planuje zorganizowanie studyjnej podróży po Polsce angielskich krytyków kulinarnych. Poproszono mnie o konsultacje w tej kwestii. Anglicy mają spędzić w naszym pięknym kraju pięć dni i w tym krótkim czasie powinni rozsmakować się polskich daniach tak, by z entuzjazmem o nich pisali w swych gazetach i tygodnikach.

Przewidziano też trasę podróży, która rozpocznie się w Warszawie i będzie prowadzić przez Podlasie do Puszczy Białowieskiej a potem w dół mapy, czyli do Krakowa.

Drugim elementem podróży – poza odwiedzaniem restauracji – mają być wizyty u producentów doskonałych (a przy tym nieznanych w Wielkiej Brytanii) polskich wyrobów spożywczych.

Po głębokim namyśle, sięgnięciu do notatek odświeżających pamięć smaku potraw zjadanych w najodleglejszych a miłych zakątkach i wsparciu się przewodnikami, sporządziłem listę adresów. Przedstawiam ją wszystkim Czytelnikom z myślą, że przy okazji zechcą tam wstąpić, by sprawdzić czy mój wybór był trafny.

A jeszcze było by lepiej byście Kochani tę listę uzupełnili o swoje propozycje, nieznane a dobre adresy, podali pominięte przeze mnie potrawy, które Anglikom koniecznie ale to koniecznie należy podać i.t.p, i.t.d.

Słowem stwórzmy razem przewodnik kulinarny po Polsce, z którego także i my, tutejsi smakosze, będziemy mogli korzystać.

Wyruszamy więc z Warszawy na północny wschód.

# W drodze do Białegostoku Karczma Rzym w Kiermusach www.dworek.com.pl

Malowniczo położona , wewnątrz bibeloty z dworków sarmackich, jest też do obejrzenia zamczysko. Produkty własne: kiełbasa, bigos, smalec, zupa grzybowa, schab faszerowany kurkami w z sosem borowikowym, jagnię z pieca, lin w śmietanie z grzybami, bażanty.

# Restauracja Carska w Białowieży www.restauracjacarska.pl  

Można tu zjeść pasztet z dziczyzny z jałowcem i marynowanymi owocami, pielmieni z farszem rybnym i mięsnym, pieczony jesiotr na rydzach, polędwica z jelenia z domowymi kluskami, marynowana szynka z dzika w czerwonym winie.

# Tatarskie Jadło w Kruszynianach tel. (0 85) 710 8460

We wsi Tatarów polskich rodzina tatarska prowadzi restaurację ulokowaną w pobliżu meczetu. Podają w niej kołduny w rosole, kiszkę ziemniaczaną i babkę ziemniaczaną oraz pierekaczewnik czyli rodzaj strudla z mięsem lub serem.

# Tejsza w Tykocinie tel.(085) 7187750 tejsza.restauracja.w.interia.pl  

W tej restauracji podają dania żydowskie: gulasz z młodej wołowiny na słodko z warzywami, kreplech pierożki z mięsem i cebulką, kugel – babka ziemniaczan.

W Warszawie:

# Restauracja Polska Różana www.restauracjapolska.com.pl tel. (022)8481225 ul. Chocimska 7

Najlepsza kuchnia polska w Warszawie, piękny wystrój i najładniejszy ogród. Dania popisowe to: borowiki z patelni, zrazy Radziwiłłowskie.

# Dom Polski www.restauracjadompolski.pl ul. Francuska 11 tel. (022) 6162488

Wystrój i kuchnia jak w dworku u herbowego wuja. Doskonałe pasztety, ryby w galarecie, placki ziemniaczane z łososiem, żur z prawdziwkami.

# Siedem Grzechów ul. Krakowskie Przedmieście 45 tel. (022) 8264770

Wystrój warszawski ale przedwojenny. Zjeść trzeba przede wszystkim tatara z polędwicy, podsmażaną kaszankę, sarninę, szarlotkę na gorąco.

W Krakowie:

# Wierzynek www.wierzynek.pl Rynek Główny 15 tel. (12) 4249600

Najstarsza restauracja Krakowa po latach zapaści wraca do dobrego poziomu. Dania staropolskie.

# Restauracja Copernicus ul. Kanonicza 16 tel. (12) 4243400

Jest tu danie rzadkie – wspaniała grasica cielęca z grzybami, a także pyszne: królik z rozmarynem i łosoś bałtycki w jarzynach.

# Pod Aniołami www.podaniolami.pl ul.Grodzka 35 tel. (12) 4213999

To ulubiona knajpka i Krakusów i przybyszów z przebrzydłej Warszawy. Ale nawet ci ostatni zachwycają się takimi daniami jak pierogi ruskie i wszelkie inne, pstrąg po pastersku, rosół z kurzą nóżką, oscypek z rusztu ze śliwkami.

*** 

Producenci chętnie przyjmujący gości to :

# Autor rewelacyjnych nalewek Karol Majewski Staropolskie Nalewki w Łomiankach pod Warszawą www.nalewki.pl nalewki@nalewki.pl

# Producent najlepszych miodów pitnych Maciej Jaros w Tomaszowie www.pasiekajaros.pl  jaros@pasiekajaros.pl

I nalewki i miody pitne są w świecie nieznane. Ich produkcja jest bardzo interesująca, a producenci to uroczy i ciekawi ludzie.

A teraz gdzie jedziemy, co jemy i czym popijamy?