Drinki

Zmienia się polski obyczaj picia alkoholu. Spada spożycie wódek na korzyść łagodniejszych trunków. Rodacy coraz częściej zamiast po pół litra czystej sięgają po dobre wina, różnorodne piwa i koktajle. Zwłaszcza te ostatnie – koktajle, longdrinki, poncze, kruszony – zyskują na popularności. Bywalcy restauracji, uczestnicy coraz popularniejszego w sferach młodych specjalistów clubbingu zdecydowanie bardziej wolą zamawiać niebywale kolorowe i atrakcyjne smakowo mieszanki alkoholowe niż pić – i to wcale nie tańsze – czyste wódki, czy inne jednorodne trunki.

Również na przyjęciach domowych znacznie atrakcyjniej prezentują się mieszanki różnych alkoholi, które pozwalają zabłysnąć gospodarzom inwencją w zaskakujących połączeniach i komponowaniu nowych smaków. Na koniec jedno acz wielce ważne zdanie: bez względu na to czy pijemy wyborową, whisky, szampana czy margaritę nie należy przesadzać. Jest moment – dla każdego w innej porze – w którym należy powiedzieć sobie STOP! I to także dlatego, by przy następnej okazji nie patrzeć na tęczowe płyny w pięknej szklance ze wstrętem lecz z smakiem.

Rady i porady

W domowym barku amator longdrinków i koktajli musi mieć shaker czyli niewielkie naczynie szczelnie zamykane (przypominające termos), w którym metodą energicznego wstrząsania miesza płyny wchodzące w skład drinka. Potrzebne są też: łyżeczka barowa do mieszania, mieszadełka podawane do niektórych drinków w szklankach koktajlowych, kubek mikserski (do mieszania drinków nie wymagających energicznego wstrząsania w zamkniętym shakerze),sitko barowe, profesjonalny korkociąg kelnerski, wiaderko z pokrywką do lodu kruszarka do lodu i wiele różnych rodzajów szklanej zastawy.

Niezbędne jest co najmniej pięć rodzajów szklanic i kieliszków: dwa typy szklanek – wąska wysoka(tzw. highball) i niższa szeroka (old fashioned) oraz trzy gatunki kielichów: głęboki pękaty (hurricane), płaski, szeroki (jak do szampana), szeroki, otwarty lecz zwężający się ku dołowi (zwykły koktajlowy). Typów naczyń jest znacznie więcej więc barek można systematycznie wzbogacać zarówno o przepisy jak i jego szklaną zwartość.

Podstawową zawartość domowego barku stanowią oczywiście trunki. Absolutnie niezbędna jest w nim obecność kilku rodzajów wódek czystych (wyborowa, żytnia, gin, absolut); whisky, burbon; dowolne rodzaje brandy, rum, tequila, ouzo; likiery – cointreau, advocat, amaretto, cassis, curacao; kilka rodzajów wermutów; sherry, kilka gatunków win; soki owocowe; sól (w kilku gatunkach), cukier, cynamon; sos tabasco, worcestershire; świeże jajka; oliwki, migdały, pomidory, owoce cytrusowe; wody gazowane i bez gazu; gałązki i listki ziół (np. mięty); kwiaty jadalne (nasturcja, fiołek).