Zgadnij co gotujemy (14)
Tym razem nie będziemy gotować, lecz przygotowywać napoje. A potem zapewne – pić. Zwłaszcza że pora roku taka ponura, zimna i wymagająca rozgrzewki. Aby jednak nie było zbyt łatwo, a także – by zabawa wzbogaciła naszą wiedzę (a przede wszystkim dlatego, że sam lubię grzebać w historii), będą pytania wymagające lektury.
Nagrodą będzie „Wielka księga drinków i koktajli” mojego pióra, wydana przez firmę Prószyński i S-ka. Książka zawiera nie tylko sto przepisów na drinki, ale także i na przekąski. Jest też parę anegdot i porad.
A więc – do roboty!
1. Od czego pochodzi nazwa popularnego napoju alkoholowego koktajl?
2. Z czego wywodzi się nazwa polskiego napoju przyrządzanego z białego wina, owoców, z dodatkiem pokruszonego lodu i odrobiny likieru lub wódki – kruszon?
3. Jakie imię nosił papież, który na łożu śmierci (5 marca 1605 r.) domagał się piwa z wareckiego browaru, szepcząc: „Santa piva di Warka!„, czym wprawił w popłoch obecnych przy łożu śmierci kardynałów?
Odpowiedzi nadsyłajcie na adres: internet@polityka.com.pl.
Komentarze
Panie Piotrze,
Przepraszam, ze nie na temat, ale Pan uprzejmie zawsze odpowiada czytelnikom, to zaryzykuje: co dzieje sie z Janem Zbigniewem Slojewskim (Hamilton, Kultura) i Andrzejem Doboszem (chyba Nowa Kultura) ? W poprzednim odcinku pisal Pan o wszystkich z Kultury, a tych dwoch nie bylo. Laczyly mnie z nimi bardzo zabawne i ciekawe zdarzenia, ale nie nadaja sie chyba do blogu. Chyba, zebym ich odnalazl i dali przyzwolenie. Slojewski byl wymieniany w Polityce jako kunsultant, a potem slad sie urwal. Jeszcze raz przepraszam za natretnosc. Pozdrawiam. Okon.
Rozwiązanie quizu
G.Okonowi odpowiem w felietonie. Niech go jeszcze ciekawość zżera. Teraz ważniejsza jest odpowiedź na pytanie kto wygrał!?
Otóż odpowiedź na pierwsze pytanie jest taka: nazwa drinka mieszanego z różnych trunków pochodzi od ogona koguta (cock and tail). A co ma kilka pięknych piór do wysokiej szklanki z wysokoprocentowymi trunkami też odpowiem jutro.
Polski kruszon wywodzi się od francuskiego słowa cruchon czyli dzban na wino.
Piwa z Warki domagał się na łożu śmierci papież Klemens VIII, który jako nuncjusz papieski przebywał w Polsce w latach 1588-89.
Prawidłową odpowiedź na wszystkie pytania przysłała Patrycja Chełmińska. Do Pani Patrycji powędrowała więc moja książka z dedykacją. Mam nadzieję, że będzie służyła nie tylko do lektury. „Wielka księga drinków i koktajli” wydana przez firmę Prószyński i S-ka ma także zalety praktyczne. I na zdrowie!