Spod jednej pokrywki

Kiedy nadchodzą ciepłe weekendy, kiedy ciągnie nas w plener, kuchenne prace nie mają dawnego powabu. Ale po to, aby weekendowy wypad na świeże powietrze był udany potrzeba także czegoś dla ciała, mianowicie smacznego posiłku.

Na weekendowe wyjazdy z natury rzeczy nadają się najlepiej proste dania, takie które wystarczy jedynie odgrzać, aby smacznie nakarmić rodzinę. Doskonale w takiej roli wypadają potrawy jednogarnkowe, owe tytułowe dania spod jednej pokrywki. Łatwo je zapakować, przewieźć i potem odgrzać.

Ich niebagatelną zaletą jest i to, że wszystkie składniki połączone w jednej potrawie oddają sobie nawzajem smaki, tworząc dzięki temu doskonałe, harmonijne a czasem zaskakujące, połączenia. Wystarczy do nich podać bagietkę, przywieziony z domy makaron czy jedynie ułożone malowniczo wszystkie dostępne warzywa pokapane majonezem i uczta gotowa.

Nie muszę dodawać, że o winie zapomnieć to grzech. Może więc być moje letnie ulubione rose pasujące do dań wszelakich lub lekkie, czerwone np. aromatyczny burgund. Jeśli zaś mamy na zbyciu więcej gotówki to można sięgnąć po białego burgunda lub (to niemal szczyt rozrzutności) białe Chateauxneuf-du-Pape.

A teraz moje propozycje. Dodajcie własne.

CIELĘCINA MARENGO

75 dag cielęciny bez kości (łopatka,szynka), 4 średnie pomidory, 2 duże cebule, 1 szklanka rosołu z kostki, 1 szklanka białego wina, 2 łyżki masła i 2 łyżki oleju,1,5 łyżki mąki, 2 ząbki czosnku, 20 dag pieczarek, 1 pęczek dymki, 1 łyżka cukru, szczypta ziół prowansalskich, sól, pieprz

Mięso pokroić w kostkę wielkości połowy pudełka zapałek. Rozgrzać masło z olejem, obsmażyć pokrojone mięso. Cebule drobno posiekać i dodać do mięsa, smażąc dalej, aż cebula nabierze złotego koloru. Posypać mąką, smażyć dalej aż i ona zbrązowieje. Dodać wówczas wino, zioła, obrane ze skórki pomidory, oba ząbki czosnku, sól, pieprz. Dusić mniej więcej godzinę.Tymczasem obrać dymkę, rozgrzać na patelni masło, wsypać do niego cukier, wrzucić dymki i poddusić je. Kiedy są podduszone wyjąć, na tym samym tłuszczu podsmażyć pokrojone w plasterki pieczarki.

Po godzinie duszenia mięsa, dodać do niego dymki z pieczarkami i jeszcze raz razem poddusić około kwadransa.

Potrawa jest szczególnie doskonała odgrzana,jako dodatek stosuje się jedynie grzanki (mogą być z tostera lub podsmażone na patelni na oleju lub maśle), albo świeżą bułkę.

PILAW BARANI

40 dag mięsa baraniego, 25 dag ryżu, 3 łyżki masłą, 2 cebule, ok.1/3 małęj łyżeczki ostrej papryki , sól pieprz.

Baraninę pokroić w niewielkie kawałki, podsmażyć na rozgrzanym maśle. Kiedy zaczyna się rumienić dodać posiekaną drobno cebulę i przykryć pokrywą na 2-3 minuty. Kiedy cebula stanie się miękka dolać dwie szklanki gorącej wody, dodać sól (mniej więcej 1 płaską łyżeczkę) oraz pieprz i ostrą paprykę.
Ryż wrzucić na wrzącą wodę na 2 minuty, po czym odcedzić.

W garnku lub sporym naczyniu do zapiekania ułożyć warstwę (mniej więcej połowę) ryżu, następnie wyłożyć całe mięso z cebulą, włożyć resztę ryżu, zalać pozostałym wywarem z mięsa i cebuli. Wstawić do piekarnika na godzinę.

Jeśli podaje się od razu po przyrządzeniu, trzeba czekać 10 minut, zanim odkryje się garnek po wyjęciu z piekarnika. Wówczas pilaw dobrze odejdzie od brzegów naczynia. Jeśli będzie odgrzewana należy przed odgrzaniem wlać ok.1/3 szklanki wody,można dodać do niej szczyptę soli. Grzać potrawę na niewielkim ogniu, aby nie przywarłą do dna. Jako dodatek stosuje się sos pomidorowy: 2 surowe pomidory zmiksować wraz z pestkami, pokrojoną drobno papryką solą i cukrem do, smaku. Sos powinien mieć konsystencję dość gęstą, jest to raczej puree niż sos, a zarazem stanowi dodatek warzywny.

WOŁOWINA PO BURGUNDZKU

60-70 dag mięsa wołowego bez kości, 2 łyżki masła i 2 łyżki oleju,1 spora marchew,1 duży pomidor, 1 cebula,1 ząbek czosnku, 2 łyżki mąki, 1 szklanka rosołu z kostki, 2 szklanki czerwonego wytrawnego wina, po 1/2 łyżeczki do kawy tymianku i bazylii, 25 dag możliwie niewielkich pieczarek, 1 pęczek dymki, 2 plasterki wędzonego boczku, 2 łyżki drobno posiekanej pietruszki.

Oliwę z masłem rozgrzać w płaskim rondlu, włożyć pokrojone w dużą kostkę mięso, razem obsmażać. Dodać posiekaną cebulę oraz pokrojoną w drobną kostkę marchew. Dodać mąkę, podsmażyć. Wlać wino, rosół, dodać zioła, sól i pieprz. Szczelnie przykryć i dusić około 30 minut.

Boczek pokrojony na drobne słupki podsmażyć, cebulki i pieczarki w całości podsmażyć na tłuszczu. Wszystko razem dodać do mięsa, dusić ponad pół godziny. Po ugotowaniu potrawę posypać siekaną zielona pietruszką.

Jako znakomity dodatek – pieczone w ognisku ziemniaki.