Ryzyko wpisane w nasze podniebienie

Lubicie nowości, ryzyko nieznanych dotychczas smaków? Dla większości z nas to wielka przyjemność próbować czegoś dotąd nieznanego, doświadczać przygody bez wyruszania w daleką podróż.

Dlatego lubimy kupować produkty, które goszczą u nas od niedawna albo zostały zapomniane i je sobie przypominamy. Czy też takie, których w tradycyjnej kuchni w ogóle nie było.
Kuchnia jest tym miejscem, gdzie można i warto eksperymentować. Ewentualny błąd nie jest katastrofą, udany zaś eksperyment przynosi wielką przyjemność zarówno eksperymentatorowi, jak i jego gościom.

Ten eksperyment, choć niespecjalnie ryzykowny, był udany:

Pachnące frytki z batatów
1 kg batatów, 3 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz, pół łyżki siekanej świeżej szałwii, mały ząbek czosnku

1. Obrane bataty pokrój na cząstki wielkości frytek, włóż do miski lub garnka, dodaj pieprz, sól i 2 łyżki oliwy. Wstrząsając naczyniem, spowodujesz, że wszystkie „frytki” pokryją się równomiernie tłuszczem i przyprawami.
2. Ułóż bataty na blaszce w piekarniku nagrzanym do 220 st C. Piecz, aż się zrumienią.
3. Pozostałą oliwę wymieszaj z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i posiekaną szałwią, pokrop tą mieszanką frytki z batatów. Podawaj gorące i chrupiące.

Persymony w kremie
4 owoce persymony (szaron), szklanka mleka, 3 jaja, pół szklanki soku z pomarańczy, szklanka mąki, łyżka cukru waniliowego, pół szklanki cukru, na koniec łyżeczki cynamonu, szczypta soli i szczypta startej gałki muszkatołowej

1. Owoce persymony pokrój w plastry i ułóż na dnie żaroodpornego półmiska.
2. Jaja ubij przy pomocy ręcznego miksera na piankę, dodając w czasie ubijania sok i mleko, a następnie cukier i mąkę oraz cukier waniliowy, gałkę muszkatołową i cynamon.
3. Otrzymaną w ten sposób masą polej ułożone owoce i zapiekaj w piekarniku, w temperaturze nie wyższej niż 175 st. C około godziny.
4. Gotową zapiekankę wyłóż na półmisek tak, jak wykłada się babkę, dnem do góry.

Persymony w kremie doskonale smakują podawane z lodami lub bitą śmietaną.

Zupa mięsna z bambusowymi kulkami
15 dag mielonego mięsa wieprzowego, 5 dag bambusa z puszki, 3 suszone grzyby shiitake lub podgrzybki, łyżka wódki, łyżka sosu sojowego, pieprz, sól, 4 szklanki bulionu drobiowego lub wołowego (z kostki) albo esencjonalnego domowego rosołu

1. Namocz grzyby, po 2 godzinach posiekaj.
2. Posiekaj także bambus.
3. Do mielonego mięsa dodaj grzyby i bambus oraz wódkę i sos sojowy, sól, pieprz. Wymieszaj dokładnie masę. Uformuj kulki wielkości orzecha włoskiego.
4. Bulion lub rosół doprowadź do wrzenia, wrzuć kulki i ugotuj je (około 5 minut).

Podawaj zupę bardzo gorącą.