Smakosze Warszawy, łączcie się!

Jak smakują chwasty, co o jedzeniu piszą literaci i z którego roku pochodzi najstarsza polska książka kulinarna – to tylko część tematów, o których będą dyskutować goście II Targów Książki Kulinarnej trwających od 25 do 27 lipca w Zamku Ujazdowskim.

Odbywające się pod hasłem „EDUKU-JEMY!” wydarzenie to nie tylko okazja, by uzupełnić swoją kulinarną biblioteczkę, korzystając z oferty polskich wydawców, księgarń i antykwariatów, ale przede wszystkim możliwość spotkania z szefami kuchni, autorami książek, naukowcami, krytykami kulinarnymi, blogerami i miłośnikami kuchni.

W piątek prof. Jarosław Dumanowski z Uniwrsytetu Toruńskiego (popularyzator wiedzy o dawnej kuchni), Joanna Mroczkowska (antropolożka jedzenia), Grzegorz Trubiłowicz (pomysłodawca i jeden z autorów aplikacji Cooklet) oraz dr Albert Hupa (prezes IRCenter, które przeprowadziło badanie „Polska Kulinarnie 2014”) będą zastawiać się nad tym, skąd wzięły się książki kulinarne i jak w dobie blogów zmienia się ich status. Z kolei Cezary Polak i Paweł Bravo będą dyskutować o smaku pisarzy i jedzeniu w literaturze.

Drugi dzień Targów poświęcony będzie kulinarnym podróżom. Zaproszeni goście spróbują dociec, jak to się stało, że zamiast z Lonely Planet wyjeżdżamy na wakacje z Przewodnikiem Kulinarnym Michelin oraz ile kuchnia może nam powiedzieć o kulturze danego narodu.

W niedzielę najważniejsza będzie edukacja. Dziennikarze kulinarni Piotr Adamczewski i Paweł Loroch razem z Laurą Osęką, właścicielką księgarni Books for Cooks, zastanowią się, czy gotowania można nauczyć się z książek kulinarnych. A Marta Gessler, Agata Wojda i Marcin Piotrowski opowiedzą o ścieżkach kariery w gastronomii i przyjrzą się z bliska zmianom, jakie w temacie profesjonalnej edukacji kulinarnej zaszły w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat.

Uczestnicy Targów będą mieli okazję wziąć udział w wielu spotkaniach, m.in. o kuchni azjatyckiej, którą przybliżać będzie Magdalena Tomaszewska-Bolałek, zdobywczyni głównej nagrody w konkursie Gourmand World Cookbook Awards 2013 w kategorii kuchnia japońska. Małgorzata Puzio pokaże, jak samodzielnie i bez użycia chemicznych dodatków przygotować używane na co dzień produkty spożywcze, a Maciej Nowicki z Muzeum Pałac w Wilanowie opowie, jak wygląda praca ze starymi recepturami.

Podczas Targów Książki Kulinarnej nie zabraknie miejsca również dla miłośników kulinarnego wzornictwa. W sobotę o nowych kierunkach w projektowaniu porcelany opowie Marek Cecuła, artysta, ceramik, dyrektor artystyczny Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A, a w niedzielę na specjalnym straganie znajdą się unikalne kuchenne produkty stworzone przez polskich projektantów. Nie będzie to jednak zwykłe stoisko, ale swoisty każdy z zaproszonych twórców będzie miał jedynie 90 minut na zaprezentowanie swojej marki, a klienci staną przed wyzwaniem podejmowania szybkich zakupowych decyzji. Dodatkowo na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego Marta Gessler wraz ze Szkółką Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy zaprojektuje i stworzy kulinarny ogród.

Na Targach odbędzie się także kilka kuchennych wymian. Tradycjonalistów zapraszamy na klasyczną wymianę książek, smakoszy na akcję magazynu Kuchnia, podczas której w zamian za słoiczek przetworów będzie można otrzymać książkę kucharską, a kolekcjonerów – na wymianę akcesoriów kuchennych organizowaną przez magazyn „Usta”. Przez wszystkie trzy dni będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę starych makatek kuchennych, zebranych przez Ośrodek Kultury w Działoszynie, oraz wziąć udział w którymś z licznych konkursów organizowanych przez wystawców i organizatorów.

Szczegółowy i na bieżąco aktualizowany program można znaleźć tutaj.