Jakie zwierzę wyjadało mój topinambur?

Na szczęście szybko spostrzegłem, że ktoś podjada mój topinambur. Jeszcze kwiatki się nie rozzłociły, a już jakiś paskudnik dobrał się do ledwo rosnących bulw. Po śladach trafiłem do dziury w płocie i przybiłem nowe sztachety. Już żaden młody dziczek nie dobierze się do mego poletka. Zwłaszcza że i tak nie mógłbym się przekonać, jak smakuje dzik pasący się pięknymi bulwami. Nie jestem bowiem myśliwym.Aromat mięsa różnych dzikich zwierząt dostarcza informacji o ich całorocznym jadłospisie. Pozwala stwierdzić, w jakiej porze roku zwierzę zostało ubite – czytam w „Leksykonie dziczyzny”. Na przykład w maju aromat sarniny jest lekko korzenny, ponieważ zwierzę przez kilka miesięcy żywiło się świeżymi ziołami i polnymi kwiatami.

W lecie na charakterystyczny mocny aromat sarniego mięsa wpływają młode liście i gałązki bukowe, owies i pszenica na zmianę z koniczyną i lucerną. Jesienią orzechowy posmak nadają mu orzeszki buczyny, żołędzie, a także liście malin i jeżyn oraz różne grzyby jadalne.

Jeżeli chodzi o dziki, które w 90% żywią się roślinami, po smaku ich mięsa można poznać, gdzie przez długi czas żerowały: na polu rzepaku, w zbożu, w koniczynie, na kartoflisku albo w lesie, gdzie przeorywały pokrytą liśćmi ziemię w poszukiwaniu opadłych owoców.

Z kolei po smaku mięsa zajęczego można rozpoznać, że zwierzę żerowało na polach kapusty lub rzepy. Mięso zajęcy żerujących głównie w lesie i na łąkach odznacza się przyjemniejszym aromatem. Krzyżówki (dzikie kaczki) z wybrzeży morskich inaczej smakują niż te, które żyją w głębi lądu i żywią się owadami, ślimakami i wygrzebanymi z ziemi nasionami.

Podobnie po smaku mięsa bażanciego można stwierdzić, czy ptak żył w winnicach, żywił się owadami na polach buraków i kartofli, czy też ziarnami kukurydzy i owocami jagodowymi leśnych krzewów. Kto zatem chce umiejętnie przyrządzać dziczyznę, musi o tym wszystkim pamiętać.