Już leży na desce

 Pierwszą deskę cedrową do pieczenia na grillu dostałem dobre kilka lat temu. Przywieźli mi ją ( a może nawet przysłali przez umyślnego) ze Stanów Zjednoczonych mieszkający tam podówczas Ewa i Maciek Wierzyńscy. Użyłem ją z doskonałym skutkiem parokrotnie i nierozważnie pożyczyłem mieszkającym w pobliżu znajomym amatorom pieczystego. A babcia E. nauczała mnie mówiąc: Nie pożyczaj – zły obyczaj! I oczywiście deskę diabli wzięli. Podobno spłonęła, bo gril był nadmiernie rozżarzony. Ale jako że czasem los bywa łaskawy dostałem znowu cedrową deseczkę.

 Tym razem nawet ozdobioną wypalonym moim imieniem i nazwiskiem. A także nazwiskiem ofiarodawcy: Weber. Myślę, że to dowód wdzięczności za kilkukrotne chwalenie używanych przeze mnie sprzętów tej firmy oraz przepisów opublikowanych w „Wielkiej księdze grillowania”, z której systematycznie korzystam.

Do mojej deseczki dołączony był także przepis na łososia pieczonego i podawanego w bardzo oryginalnym sosie. Niemal natychmiast skorzystałem i z prezentu, i z przepisu. Warto było się trudzić, bo rezultat przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Ryba była przesiąknięta cudnym aromatem cedrowego drewna a sos dodał jej niebywałej egzotyki. Można było sobie wyobrażać, że obiad jemy na odległej wyspie pośród oceanu. A moje modrzewie z powodzeniem udawały palmy.

Wprawdzie po jednej próbie nie należy namawiać do grzechu przyjaciół ale jako że deseczki wykorzystywałem już wcześniej – nie mogę się powstrzymać od oddania przepisu w dobre, bo smakoszowskie, ręce.

Łosoś grillowany na cedrowej desce

1.Podzielić filet łososia na porcje zostawiając skórę. Posolić (nie szczędząc soli) i doprawić świeżo zmielonym pieprzem.

 2.Rozżarzyć grill i doprowadzić do temperatury 180 st. C 3. Deskę cedrową wyjąć ze słonej wody, w której winna spędzić około 60 minut.

4.Włożyć deskę do wnętrza grilla umieszczając ją na ruszcie nad żarem i zamknąć urządzenie. Po 5 minutach gdy deska zaczyna dymić odwrócić ją i na ogrzanej powierzchni ułożyć na niej rybę skórą do dołu. Posypać brązowym cukrem. Znów zamknąć grill i piec aż mięso zbrązowieje czyli ok. 20 minut.

Sos do łososia

2 kromki czerstwego chleba, garść obranych ze skórki i podprażonych na suchej patelni orzechów laskowych, 2 ząbki czosnku, sok z cytryny, oliwa z oliwek, posiekana natka pietruszki, gruba sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz

 1.Namoczyć chleb w wodzie i wycisnąć.

2.Posiekać drobno orzechy wraz z czosnkiem. Polać kilkoma łyżkami soku cytrynowego i dodać pokruszony chleb. Zmiksować

3.Do masy chlebowej wlewać cienka strużką oliwę (125 ml), dodać natkę, pół łyżeczki soli morskiej i ćwierć łyżeczki pieprzu. Ponownie zmiksować.

 4.W razie konieczności doprawić sola i pieprzem. Polać upieczonego łososia i podawać z ryżem.

Jeść, nie marudzić a popijać winem z Prowansji lub Katalonii. Oczywiście zimnym rose’ .