Menu świąteczne na Wielkanoc 2013

Najpierw zimne mięsa, bo tradycja polskich świąt nakazuje w pierwszy dzień jadać przede wszystkim na zimno:

Kura w kurze
Kaczka w kaczce
Galaretka z nóżek wieprzowych lub cielęcych

Mięsa na gorąco, bo obiad w gronie rodzinnym ma swój głęboki sens:

Udziec jagnięcy pieczony z kością
Królik według przepisu Piotra A.
Perliczka II
Kaczka Piotra
Indyk o wspaniałym smaku

Ryby na stole wielkanocnym to miła alternatywa dla zimnego mięsa

Łosoś w majonezie
Ryba faszerowana w galarecie

Przekąski jajeczne znacznie mniej monotonne niż po prostu jaja na twardo:

Jaja z kawiorem
Sałatka galicyjska
Pomidory z jajkiem

Sosy:

Majonez ucierany ręcznie
Majonez w malakserze
Polski sos chrzanowy
Sos cumberland

Słodkości, które można podać zamiast tradycyjnych mazurków:

Tort owocowy bez pieczenia
Tort śmietankowy
Sernik domek

Piotr radzi jakie wina postawić na świątecznym stole:

Wszystko zależy od tego co wybraliście na niedzielne, świąteczne śniadanie i co na poniedziałkowy obiad. Ponieważ w czasie świąt wielkanocnych przyjmowani są liczni goście i posiłków jest też kilka, postaram się dziś podpowiedzieć kilka reguł, które zastosujecie wg własnego uznania. Jako tradycjonalista nadal polecam do mięs czerwonych i dziczyzny wina czerwone a do ryb i owoców morza ? białe. Choć od niedawna zalecana jest w tej kwestii pełna swoboda. Ja uważam, że do delikatnej chudej polędwicy nie należy podawać ciężkiego czerwonego wina. Nowozelandzki pinot noir lub chilijski merlot będą natomiast w sam raz.
Do tłustych steków grillowanych lub pieczonych w towarzystwie łagodnych acz tłustych sosów śmietanowych czy ostrych, pieprznych pasuje pełniejsze, bardziej złożone czerwone z regionu Bordeaux, lub toskańskie brunello a nawet australijski shiraz. Natomiast stawiając na stole kotleciki jagnięce (koniecznie z kostką), warto zapewnić sięgnąć po tempranillo prosto z Hiszpanii, które spędziło w dębowej beczce parę miesięcy..
Dania z ryb i owoców morza to najczęściej potrawy lekkie. Kiedy dobieramy do nich wino, musimy uważać, by nie przytłumiło ono smaku dania. Szampany i inne wytrawne wina musujące (np. katalońska cava) pasują do większości skorupiaków, a połączenie ich z ostrygami to prawdziwy majstersztyk. Do homara zaś można podać chardonnay lub niemal zapomniane chenin blanc. Krewetki, langustynki, kalmary czyli owoce morza świetnie komponują się z młodymi winami białymi takimi jak hiszpańskie albarino z Rias Baixas czy francuski muscadet. Natomiast owoce morza podawane na sposób azjatycki dobrze się będą komponować z alzackim rieslingiem lub gewurztraminerem.

A więc życzymy wszystkiego smacznego, pogodnego!
A teraz prosimy wybrać swoje typy. I ruszać do pracy.

Barbara i Piotr Adamczewscy