Kartacze z grzybowym farszem
3 kg ziemniaków, 8 dag suszonych grzybów, 2 cebule, 2 ugotowane na twardo jajka, 20 dag kiełbasy, 2 łyżki tłuszczu, sól i pieprz, 5 – 10 dag słoniny lub wędzonego boczku.
1. Ziemniaki umyć i 1 kg ugotować w łupinach, ostudzić, obrać ze skórki i przepuścić przez maszynkę.
2. Pozostałe ziemniaki obrać, zetrzeć na tarce i lekko odcisnąć sok. Połączyć ugotowane ziemniaki z surowymi startymi, wyrobić jednolitą masę, posolić do smaku.
3. Grzyby namoczyć na 2 – 3 godziny w zimnej wodzie i w tej samej wodzie ugotować, odcedzić.
4. Grzyby i obrane jajka drobno posiekać. Kiełbasę przepuścić przez maszynkę.
5. Obraną cebulę posiekać, zrumienić na rozgrzanym tłuszczu, dodać posiekane grzyby i jajka, podsmażyć i wystudzić, połączyć z przepusz?czoną przez maszynkę kiełbasą i dokładnie wymieszać, przyprawić do smaku solą i pieprzem.
6. Z ciasta ziemniaczanego formować okrągłe placki o grubości ok. 1 cm i średnicy 8 cm. Na środku każdego placka układać farsz grzybowy, lepić wielkie pyzy czyli kartacze w kształcie elipsy.
7. Wrzucać do posolonego wrzątku, tak aby nie przerwać wrzenia wody. Gotować 25 – 30 minut, aż kartacze wypłyną na powierzchnię.
8. Słoninę lub boczek pokroić w drobną kostkę, podsmażyć, dodać posiekaną drugą cebulę, smażyć, aż będzie złota. Wyjęte z wody kartacze osączyć i pole?wać przesmażoną z boczkiem cebulą.
Komentarze
tak badzo chodziły za mną „żelazne pyzy” mojej mamy, toteż bardzo się ucieszyłam, że znalazłam przepis na kartacze i postanowiłam je przyrządzić, wszystko wyszło wspaniale, gdyby nie to że większa część rozleciała się w wodzie, coś zrobiłam źle. Starałam sie nie przerywać wrzenia wody, ale może za dużo włożyłam do garnka, a może nie powinnam mieszać łyżką, nie wiem, a może należało dodać jajko do ciasta?
Tu się jajka nie dodaje poza tym do farszu. Ale nie należy też mieszać łyżką i wrzaucać naraz zbyt dużo kartaczy. Warto też zrobić próbę z jednym kartaczem i jeśli się rozpada to dodać do ciasta odrobinę mąki kartoflanej. Powinno wyjść!
Smacznego.