Pościg za Moniką

Książki Moniki S. znane są sporej grupie smakoszy i cieszą się świetną opinią. Myślę, że kolejne (a są w „produkcji”) będą jeszcze atrakcyjniejszą lekturą. Ma bowiem autorka silną konkurencję. I to nie tylko damską. Oto na rynku księgarskim ukazała się książka Janusza Majewskiego „Zima w Siedlisku”. To druga część powieści „Siedlisko” napisanej przez żonę reżysera, słynną fotografkę Zofię Nasierowską.

Na podstawie „Siedliska” Majewski nakręcił serial, w którym główną rolę kreowała Anna Dymna. Serial cieszył się – tak jak i książka – sporym powodzeniem.
Po śmierci Zofii Nasierowskiej Janusz Majewski postanowił napisać dalszy ciąg historii właścicieli pensjonatu nad jeziorami, w którym chętnie spędzali czas ludzie z tzw. dobrego towarzystwa. I zrobił to z talentem. A książkę czyta się z większą przyjemnością niż inne romanse z dwóch powodów: zawiera ona bardzo smakowite opisy wielu potraw, które przyrządzała i fotografowała zmarła żona ale także, iż stosunkowo łatwo rozszyfrować niektórych bohaterów. Są to bowiem na ogół bywalcy pensjonatu pod Ełkiem, który przez wiele lat małżeństwo Nasierowska – Majewski z wielkim sukcesem prowadzili.
Co ambitniejszym czytelnikom, którzy jak np. ja, będą chcieli gotować to, co Majewski opisuje, radzę sięgnąć po którąś z książek kulinarnych tej pary autorów. Ja je mam na półce i często po nie sięgam. Zawsze gwarantowały sukces towarzyski.