Niezwykły miód z południa Francji

Kuchnia Francji jest nieźle znana i nad Wisłą. Ale znaleźć można produkty, o których wiemy mało albo i zgoła nic. Np. miód z regionu Cevennes (południe Francji sąsiadujące z Langwedocją).

Najbardziej lubianym miodem Seweńczyków jest miód kasztanowy. Kasztan, symbol regionu, związany jest z pszczelarstwem na różne sposoby – z pni drzewa kasztanowego budowano dawniej ule. Obłe i nierówne pnie dawno już poznikały z pasiek sąsiednich regionów, ale w Sewennach wciąż jeszcze można je spotkać. Nierzadko zamieszkują je jeszcze pszczoły, które mogą czuć się tam bezpiecznie, bo dla pszczelarzy ten rodzaj ula nigdy nie był zbyt dogodny.
Dwa najważniejsze tam miody to miel de chataigner, klarowny, jasnobrązowy, raczej gęsty, płynny miód kasztanowy, którego sezon przypada czerwcu oraz kwiatowy, zwykle zwany miel de Cevennes. W przeciwieństwie bowiem do równin, gdzie otrzymuje się go z upraw słonecznika lub rzepaku, w Sewennach pochodzi z polnych kwiatów, ma ciemniejszą barwę i bardziej korzenny zapach. Dalsze odmiany to bardzo łagodny miel de Montagne z terenów położonych na wysokości 1400 m, aromatyczny, a przy tym łagodny miel de Causse z niskich, niepozornych kwiatów i ziół porastających wapienne płaskowyże. Bardzo charakterystyczny jest łąkowy miel de Bruyere, wybierany później niż inne miody – w połowie września. Miel a la breche jest miodem plastrowym, nie poddawanym obróbce: niewirowany najbardziej naturalny, zachowuje najbogatsze właściwości, gdyż podczas wirowania między cząsteczki miodu dostaje się powietrze, które w pewien – ograniczony – sposób wpływa na ostateczną jakość miodu. Miel d’arbre lub miellat, czyli miód spadziowy pszczoły produkują ze spadzi wydalanej przez żerujące na dębach i kasztanach mszyce. Miód ten jest z reguły bardzo ciemny.
Seweńskie miody zawdzięczają swoje wyjątkowe walory naturalnej roślinności, której kwiaty oferują czysty, zdrowy, różnorodny i aromatyczny nektar. Miody odmianowe należą do rzadkości.”

Na szczęście dla miłośników słodyczy tamtejsze pasieki wydają się niezagrożone.