Wino z piękną historią

Mój ulubiony magazyn  „Czas Wina” nie raz, nie dwa pisał o winach z tego regionu. I to z dużym entuzjazmem. W końcu i ja sięgnąłem po butle  z tym trunkiem. I nie żałuję. A jeśli zważyć jeszcze że Ribera del Duero ma długa i ciekawą historię…


Cofając się w czasie  o dwa tysiące lat, spotykamy pierwszą wzmiankę  dotyczącą wina: rzymską mozaikę o powierzchni 66 m kwadratowych uważaną za największą i najlepiej zachowaną alegoryczną mozaikę nawiązującą do tematyki winnej. Odkryta podczas winobrania w 1972 roku w małej miejscowości Bahos de Valdearados, przedstawia Bachusa trzymającego w ramionach Ariadnę i Ampelosa.
Te pierwsze powiązania ulegają wzmocnieniu w średniowieczu, na przełomie X i XI wieku. Towarzyszy im powstanie najważniejszych ośrodków osadniczych tej strefy jak San Esteban de Gormaz (w prowincji Soria), Roa i Aranda de Duero (w prowincji Burgos) czy Pehafiel (w prowincji Valladolid).
W XIII w. powstają pierwsze bodegi, piwnice wykopywane w obrębie osad. Wino i winnice zaczynają odgrywać istotną rolę w rozwoju kulturalnym i gospodarczym Ribery, wzrasta produkcja, rośnie lokalny handel i rozpoczyna się eksport do pozostałych regionów Kastylii.
WXV w. wychodzi „Rozporządzenie Kastylijskie”, na mocy którego określone zostają środki dotyczące kontroli produkcji oraz handlu wobec win zagranicznych oraz inne o charakterze fiskalnym.
Chroniona nazwa pochodzenia „Ribera del Duero”, w formie jaką dzisiaj znamy, zrodziła się z inicjatywy licznych właścicieli  winnic i bodegas, pragnących zapewnić im rozkwit jak i wpłynąć na poprawę jakości win w swoim regionie.
Pierwszy protokół, zapisany w księdze Rady Regulacyjnej datuje się na 23 lipca 1980 r., kiedy instytucja ta działała jeszcze w sposób tymczasowy. Dwa lata później, 21 lipca 1982 r., Ministerstwo Rolnictwa, Rybołóstwa i Żywności przyznało Riberze del Duero nazwę pochodzenia i zaaprobowało regulamin. Od tamtej pory, uruchomienie nowych sposobów upraw, wprowadzenie najnowocześniejszych technologii do wytwarzania wina oraz rygorystyczne procesy kontroli stosowane przez Radę Regulacyjną sprawiły, że Ribera del Duero stała się ośrodkiem ożywionej działalności gospodarczej oraz synonimem jakości.
W regionie Ribera del Duero historia toczy się równolegle do rozwoju upraw winnej latorośli i produkcji wina. I tak grona szczepów, odciskają swoje piętno na krajobrazie, ludziach i kulturze. Winogrono tempranillo oraz skrajne warunki klimatyczne panujące w jednym z najwyżej położonych regionów winiarskich (pomiędzy 850 a 1000 m n.p.m.), stymulują produkcję substancji aktywnych, które zapewniają winu niezwykle intensywną barwę i aromat. Z reguły winorośle zdolne do przeżycia w tak skrajnych warunkach dają wina o ciemnej barwie, głębokim aromacie i doskonałej strukturze, skoncentrowane, o wyraźnym stylu i dobrym potencjale starzenia. Te wszystkie cechy w połączeniu z doskonałym zarządzaniem winnicami są kluczem do produkcji jednych z najlepszych win na świecie. Fot. P. Adamczewski