Lepsza kasza niż ten groch…

Bardzo lubię kasze. I to wszelkie. Choć ostatnio palmę pierwszeństwa dałbym kaszy gryczanej podsmażanej na patelni na smalcu ze skwarkami. W ostatniej fazie dodaję odrobinę bulionu i gdy kasza wchłonie płyn podaję. Najczęściej do zrazów ale współgra taka kasza i z wieloma innymi mięsami. Albo z sadzonymi jajami (gdy białko jest całkiem ścięte a żółtko całkowicie płynne).
Głoszę chwałę kasz i uważam, że to produkt mogący rozsławić polską kuchnię w świecie. I tak było od wieków. Najbardziej popularnym składnikiem od stuleci polskiej diety była własnie  kasza, czy właściwie bardzo różne jej rodzaje. Kasze bowiem wyrabiano z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa i gryki, a nawet grochu lub soczewicy. Obfita porcja jagieł czy krup była podstawą wyżywienia naszych pradziadów.
W pierwszej  (ocalałej) polskiej książce kucharskiej z 1682 roku kaszę wspomina się dość rzadko. Jej autor – Stanisław Czerniecki – podaje tylko jeden przepis. Dla autora tej polskiej książki kucharskiej, który opisywał wyrafinowaną i goniącą za nowinkami kuchnię magnacką, kasza jako nazbyt pospolita najwidoczniej nie była godna  uwagi.
Jego przepis na „Kaszę pieczoną” to luksusowa wersja tego  popularnego dania. Kaszę należało ugotować na mleku lub śmietanie, dodać jajka, rodzynki i cynamon a potem  upiec w piecu. Autor wylicza też  wiele różnych rodzajów krupek, które powinny się znaleźć w spiżarni dobrego kuchmistrza. Powinny to być np. krupy perłowe, tatarczane drobne i grube, jęczmienne i pszenne.
W książce kucharskiej pochodzącej z Litwy a ( mniej więcej z tej samej epoki co „Compendium ferculorum” Czernieckiego) autor proponuje sporo przepisów kaszowych: „Kaszę pieczoną” z kaszy tatarczanej, „Kaszę smażoną na rynce z cukrem” i „Jagły pieczone na rynce”. Kasza gryczana była składnikiem słodkich sucharków anyżowych. Pod przepisem na gotowanego szczupaka podano też recepturę na kluski z przetartej kaszy tatarczanej. Na kasze przeznacza się ziarno jęczmienia, owsa, prosa, ryżu, gryki, kukurydzy i pszenicy.

Kasza perłowa i dwie gryczane (ciemniejsza – palona)

Kaszami nazywa się całe lub rozdrobnione ziarna zbóż z których zostały usunięte w mniejszym lub większym stopniu części zawierające składniki nieprzyswajalne przez ludzki organizm .
Zanim powstały młyny i mąka, ludzie jadali polewki z kasz, a ziarno było nie czyszczone, tylko łamane lub gniecione .
Kasze uzyskane przez obłuszczenie i polerowanie zachowujące w przybliżeniu charakterystyczny kształt ziarna, z których zostały wyprodukowane. Należą do nich: pęczak, kasza gryczana, jaglana, ryż.
Kasze łamane  są uzyskiwane za pomocą pocięcia lub połamania ziarna obłuskanego, np. kasza jęczmienna łamana, kasza krakowska.
Kasze drobne uzyskane w wyniku dodatkowego obtoczenia i wypolerowania ziaren uprzednio pociętych lub połamanych to  np. kasza perłowa, manna, kuskus.
Kasze gniecione  to płatki ryżowe, owsiane, jęczmienne i pszenne.
Są opinie, że kasze  leczą. Z kaszy mannej, jęczmiennej, jaglanej i grysiku kukurydzianego sporządza się kleiki podawane cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentom po operacjach. Jest to danie lekkostrawne, a przy tym dostarczające węglowodanów.
Spożywanie grubych kasz zapobiega też tworzeniu się polipów w jelicie grubym, a co za tym idzie nowotworów tego narządu.
Według najnowszych badań płatki i otręby owsiane należą do grupy pokarmów mających zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Owies zawiera też substancje psychoaktywne, które pomagają w przezwyciężeniu stanów depresyjnych. Przetwory z tego zboża powinni jadać starający się zerwać z nałogiem palenia.
Kasza jaglana otrzymywana jest z prosa. Ma ona naturę lekko ocieplającą zasadową polecana jest w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek. Polecana jest obok kaszy gryczanej przy wyziębieniu organizmu. Należy do najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych.
Kasza jaglana zawiera lecytynę i rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny leczniczy wpływ na stawy.
Kasza manna – z pszenicy, to jeden z najstarszych znanych produktów spożywczych. Obecnie jadamy ją rzadko, niesłusznie – jest bowiem jednym z najzdrowszych produktów.
Kasza jęczmienna – polecana chorym na cukrzycę, przewlekłe zapalanie oskrzeli, niewydolność krążenia.
Płatki owsiane – mają korzystne działanie zwłaszcza u osób starszych, palaczy papierosów, chorych cierpiących na problemy żołądkowe, jelitowe, zwłaszcza częste biegunki.

Ja jednak uważam, że największe zalety wszelkich to to, że są one poprostu pyszne!