Jak połączyć tradycję z nowoczesnością

Choć brzmi to dziwacznie ale jest możliwe. A dowodem jest konkurs dla przyszłych adeptów kucharstwa, którzy maja właśnie za zadanie połączenie tradycyjnej polskiej kuchni z nowymi trendami i szeroko pojętą nowoczesnością. Konkurs wszedł w ostatnią fazę. Do finału jurorzy zakwalifikowali 10 szkolnych zespołów spośród 31 startujących. Selekcji dokonano na podstawie przysłanych przepisów, objaśnień technicznych procesu gotowania i – co ułatwiało i ubarwiało wybór – zdjęć gotowych dań.
A teraz program tej ciekawej zapewne imprezy, która będzie połączona z kiermaszem produktów regionalnych, pokazem kulinarnym mistrza i warsztatami gotowania dla dzieci:
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Slow Food Polska zapraszają na finał konkursu młodych kucharzy: „Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”. Impreza odbędzie się w sobotę 10 marca w warszawskiej „Fortecy”, w parku Traugutta, przy ul. Zakroczymskiej.

 Sery zagrodowe, tworzone z pasją i sezonowane z cierpliwością. Prawdziwy kumpiak, kindziuk i kabanosy. Masło pachnące, jak masło i chleb, ciężki jak chleb. Syropy z sosny, akacji i derenia. Oleje tłoczone na zimno, w których z zamkniętymi oczami rozpoznasz rzepak, len albo słonecznika. Wspaniałe konfitury, prawdziwe miody, chrzan nadwarciański, pierekaczewnik, kołacz śląski i sękacz z ognia.
 Używając tych produktów regionalnych, przyszli kucharze ze szkół gastronomicznych z województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego będą tworzyć nowoczesne dania, walcząc o najwyższą notę w konkursie kulinarnym, wieńczącym konkurs „Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”.
11.00-15.00 Zmagania konkursowe pomiędzy dziesięcioma zespołami kucharzy, komentowane przez Macieja Nowaka, oceniane przez jury pod przewodnictwem Piotra Adamczewskiego.
11.00-16.00 Kiermasz produktów regionalnych. Liczne stoiska z produktami, które rzadko docierają do Warszawy. Jakościowe wyroby i gwarantujący jakość autorzy, wyselekcjonowani przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Slow Food.
13.00 Warszawskie Convivium Slow Food i Instytut Zootechniki w Balicach, zapraszają na Kulinarną Akcję Bezpośrednią pt. Rasy rodzime zwierząt gospodarskich – programy ochrony zasobów genetycznych. Wykład, dyskusja i degustacja. Wstęp 10 zł, członkowie Slow Food 5 zł.
13.00 – Slowfoodowy warsztat kulinarny dla dzieci pt. Bułeczki i spółka, przygotowany przez Beatę Lipov. Wstęp 5 zł, zapisy pod adresem varsavia@slowfood.waw.pl. Ilość miejsc ograniczona.
15.00 – autorski pokaz kulinarny Artura Moroza, szefa Kuchni Restauracji Bulaj w Sopocie.
15.30 – zaśpiewa Jagna Knittel z zespołem.
16.00 – ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego.
Relacja z imprezy będzie w przyszłym tygodniu i to zapewne w różnych miejscach. W jury bowiem będzie także nasz blogowy przyjaciel Brzucho czyli Gieno Mientkiewicz.
Zapraszamy więc smakoszy do Fortecy!