Coś dla smakoszy? Diety!

Jakoś zaniedbałem się tej zimy i przybyło mi parę kilogramów. Spodnie zrobiły się nieco zbyt ciasne, a wiązanie butów łączy się z nieprzyjemnym sapaniem. Postanowiłem więc  schudnąć. I znów raz w tygodniu stosuję dzień owocowy. Na pierwszy  – poszły jabłka. Następny – grapefruity. Trzeci – właśnie się zbliża – będą pomarańcze. Nie mam pomysłu na czwarty i piąty ale to jeszcze czas, bo dni owocowe są raz w tygodniu. Ciekawe czy przyniosą tak dobre rezultaty jak przed paroma laty, gdy to w ciągu miesiąca schudłem pięć kilogramów bez specjalnego wysiłku.
Nasze życie regulują liczne mody. Także i w dziedzinie diet   następują one po sobie  z zadziwiającą szybkością. To może  oznaczać, że  – ponieważ  nie ma diet doskonałych –  szukamy coraz to nowych, obiecujących i błyskawicznych.
Jadanie regularnie, 5 razy dziennie, niezbyt wielkich, urozmaiconych, składających się ze zdrowych składników, pełnych witamin a nie obciążających  posiłków, sprzyja zachowaniu dobrej sylwetki.  Mówi się także o dobroczynnej roli miłego nastroju przy jedzeniu i niezbędnej  porcji zdrowego ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia. Pewnie spełnienie tych prostych zdawałoby się warunków jest zbyt trudne, skoro zamiast codziennych starań wiele  osób  wybiera  „akcyjne” odchudzanie.
 Większość  diet jest, mniejszym lub większym, problemem dla organizmu . Warto  , po konsultacji  z lekarzem  ocenić, czy nie  jest to problem zbyt duży. Jest dieta także problemem dla psychiki. Ale  znając własne upodobania i  zasady poszczególnych diet , możemy  wybrać taką, która okaże się nie nazbyt kosztowna. Dieta musi być – jak dobra suknia czy garnitur – wybrana na miarę. Musimy ją także polubić, ponieważ towarzyszyć nam będzie przez tygodnie a i potem pewne jej zasady musimy respektować przez długi czas.
Najczęściej  odchudzanie łączy się z lekkim obniżeniem  nastroju – tak działa poczucie ograniczenia a także czasem, na początku, zwykły głód. Chodzi o to, aby koszt diety był  jak najniższy a przynajmniej , aby nie przewyższał korzyści, aby dała szybkie i pożądane skutki, abyśmy  poradzili sobie z nią  i sobą samymi i aby pozytywne rezultaty  pozostały.
Nic nie stanie się  bardzo szybko. Każdej diecie musi towarzyszyć spora doza cierpliwości, konsekwencji i zdecydowania. Łatwe i proste? Chyba jednak nie.
Najlepsze rezultaty daje dieta wówczas, kiedy ma przynieść  drobną korektę. Spora nadwaga   wymaga opieki fachowca no i równie  sporych już wyrzeczeń.
Zgubą dla sylwetki jest jedzenie przy stresie lub z radości, ale jeszcze większą zgubę niesie nam  regularne, codzienne dostarczanie organizmowi zbyt wielkiej ilości kalorii, których nie potrzebuje, czyli zwykłe łakomstwo. Więc  śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi –  jak mówi stare przysłowie.